اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 7648
بروزرسانی: یکشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۷:۲۹
دسته: موسیقی
پرینت
ایمیل
موسیقی اصیل ایرانی

نوای موسیقی ایرانی در اروگوئه

گروه موسیقی داروگ در اروگوئه
 

به گزارش اتاق 24 گروه داروَگ با هدف شناساندن هنر اصیل و سنتی ایران در چهار بخش کوبه ای، اصیل، سه تارنوازان و موسیقی کودک در سال ۱۳۷۸ توسط حمیدرضا سیدنیا تشکیل شد. از آغاز شکل گیری گروه تصمیم اعضا بر آن بوده است که وظیفه فرهنگی خود را در قبال بزرگان فرهنگ و ادب ایران زمین، در حد توانایی گروه به انجام رساند. در این راستا اجراهایی در قالب یادواره و نکوداشت بزرگانی چون ابوالفضل بیهقی، حافظ، سعدی، مولوی، فردوسی، حاج ملاهادی سبزواری، استاد پرویز مشکاتیان و… برگزار نموده است. تاکنون اعضای این گروه در کشورهای مختلفی مانند: سوئیس، مقدونیه، کره جنوبی، افغانستان و … به اجرای موسیقی پرداخته اند.

این بار گروه موسیقی «داروگ» که در چارچوب شرکت در برنامه‌های هفته فرهنگی ایران به اروگوئه سفر کرده است در هفتمین اجرای خود در این کشور، که در سالن تأتر و موسیقی شهر «سن خوزه »اروگوئه برگزار شد به مدت دو ساعت موسیقی ایرانی (شامل سنتور، دف، تمبک،بربط، نی، نی انبان، قوشمه و ضرب باستانی) اجرا کرد .

 بر اساس اعلام سفارت ایران در این کشور آمریکای لاتین ،در پایان این مراسم که با استقبال گسترده شهروندان استان سن خوزه و با تشویق‌های ممتد و مستمر آنها مواجه شد، خانم سلسته (Celeste) مشاور فرهنگی و آموزشی استانداری سن خوزه، موسیقی ایرانی را بسیار زیبا، فاخر ، دلنشین و دوست داشتنی توصیف کرد و آمادگی این استان برای تقویت همکاری‌های فرهنگی و هنری با ایران را اعلام کرد.

ابوالفضل پسندیده سفیر جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه نیز هدف از سفر گروه موسیقی به اروگوئه و اجراهای متنوع در مراکز فرهنگی و هنری را ابلاغ پیام مهرورزی و صلح دوستی مردم ایران و ابراز عشق و علاقه آنها به مردم مهمان نواز اروگوئه دانست.

این گروه موسقی تاکنون  سه اجراء در سه دانشکده دانشگاه رپوبلیکا، (دانشکده معماری، دانشکده علوم انسانی و دانشکده اقتصاد) دو اجراء در یک مرکز تأتر و موسیقی معروف مونته ویدئو ، یک اجرا در مراسم هفته فرهنگی ایران در دانشکده ارتباطات و اطلاعات و یک اجرا هم در استان سن خوزه داشت. آخرین اجرای آنها روز سه شنبه هفته جاری در یک دبیرستان دولتی مونته ویدئو  است.

بر اساس این گزارش موسیقی ، بخشی از زندگی مردم آمریکای لاتین است و مردم اروگوئه طی هفته گذشته با اشتیاق و علاقمندی در برنامه‌های موسیقی اجراء شده  از طرف گروه موسیقی ایرانی داروگ که در چارچوب هفته فرهنگی به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران برپا شده بود، شرکت  کردند .

انتهای پیام

انتهای پیام+ 0
مخالفم - 0

بازدید: 605

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری