اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 10358
بروزرسانی: سه شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۲۰:۴۵

تولید و صادرات باید در کانون توجه باشد

رئیس اتاق شیراز در جلسه کمیسیون صنعت این اتاق که با حضور نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس، برگزار شد، توجه به فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار را ضروری عنوان کرد و گفت: برای عبور از تنگناهای فعلی، تولید و صادرات باید کانون توجه کشور و دولت باشد.


رئیس اتاق شیراز در جلسه کمیسیون صنعت این اتاق که با حضور نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس، برگزار شد، توجه به فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار را ضروری عنوان کرد و گفت: برای عبور از تنگناهای فعلی، تولید و صادرات باید کانون توجه کشور و دولت باشد.


رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: حدود دو ماه اخیر در کشور هیچ کارت بازرگانی صادر و یا تمدید نشده است و تجار و تولیدکنندگان ما دو ماه است که سرگردان‌اند و صدای بخش خصوصی به‌جایی نمی‌رسد.

جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت اتاق شیراز که با حضور نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس برگزار شد، افزود: این سرگردانی در حالی است که سامانه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه خدمات کار با مشکلات بسیار روبرو شده و خرابی سامانه موجب مشکلات فراوان و سرگردانی فعالان اقتصادی شده که بخش خصوصی انتظار دارد نمایندگان مجلس این موضوع را با جدیت دنبال و رسیدگی کنند.

او با اشاره به میزان رشد منفی صادرات کشور در سال جاری افزود: آمارهای منفی در حوزه صادرات نشان‌دهنده تصمیم‌گیری‌های غلط در این حوزه است و در صورت ادامه حرکت در این مسیر علاوه بر اختلال در صادرات و واردات و آسیب‌های وارده به بخش اقتصاد کشور، در آینده نه‌چندان دور واحدهای تولیدی ما دچار مشکل می‌شوند.

رازقی اظهار کرد: همچنین در صورت ادامه‌دار بودن این نوع تصمیم‌گیری‌ها در حوزه اقتصاد شاهد از بین رفتن صادرات و بازارهای صادراتی که با زحمت بسیار به‌دست‌آمده، خواهیم بود و همچنین در بازار داخل نیز کشور با آسیب جدی کمبود کالا مواجه می‌شود.

او اضافه کرد: در شرایط موجود کشور بخش خصوصی می‌تواند ارز موردنیاز کشور را تأمین کند اما ما شاهد رفتارهای دوگانه‌ای هستیم که فعالان اقتصادی با سابقه و شناسنامه‌دار ما را سرخورده و سرگردان کرده است.

رئیس اتاق شیراز ادامه داد: چه منطقی می‌تواند بپذیرد که صادرکننده ما کالای خود را صادر کرده اما ارز خود را به کشور بازنگردانده و همچنان در حال فعالیت و تولید باشد؟ مگر می‌شود صادرکننده ارز خود را به کشور بازنگرداند؟ پس چرخه تولید و صادرات این واحد تولیدی چگونه در حال فعالیت است؟ مگر صادرات چقدر سود دارد چه بدون بازگشت ارز بتواند همچنان فعال باشد؟

رازقی گفت: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس این است که موضوع مهم 24 میلیارد ارز 4200 تومانی که در کشور هزینه شده اما به دست مصرف‌کننده نرسیده را پیگیری و مطالبه کنند و مردم در جریان شفاف‌سازی قرار گیرند.

او تصریح کرد: موضوع اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات غذای سگ و گربه، زین اسب و فروش ارز دولتی در بازار آزاد که توسط برخی افراد انجام شده است و دید منفی ایجاد شده از برخی رفتارها نباید به همه تعمیم داده شود.

رازقی افزود: ما به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی حامی برخورد با متخلفان هستیم و برای خطای چند نفر نباید با همه افراد برخورد نامعقول شود و این در حالی است که سیاست‌گذاری‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که به‌جای رفتارهای نازیبا و بستن دست همه صادرکنندگان با افراد خاطی برخورد قانونی صورت گیرد.

او با بیان اینکه رهبران بخش اقتصاد در کشور با اتخاذ تصمیم‌های غیر کارشناسی، عجولانه و بدون راهبرد و برنامه و تنها برای ایجاد محبوبیت شرایط بحرانی را بر کشور تحمیل می‌کنند گفت: وضعیت امروز اقتصاد کشور ناشی از وجود تحریم‌ها و بیماری کرونا نیست بلکه بر اساس آمارهای رسمی کشور در دوران مختلف به دو مقوله مهم تولید و اشتغال پایدار در کشور کم‌توجهی شده است و امروز وضعیت کشور ما در شاخص‌های بانک جهانی و آمارهای اقتصادی جهان گواه این موضوع است.

رازقی افزود: حکمرانی نامطلوب در اقتصاد کشور در پنج دهه اخیر و تکیه اقتصاد بر نفت و نه تولید ثروت موجب شده مشکلات بسیاری بر مردم تحمیل شود و وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصاد نتیجه سیاست‌گذاری‌های اشتباه در سال‌های گذشته است که متأسفانه این مسیر حرکت در دوران مختلف تغییر نکرده است.

او اظهار کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای کم‌کاری و ناکارآمدی‌ها را به تحریم‌ها نسبت می‌دهند تا با نشان دادن تصویر هولناکی ناتوانی خود را پوشش دهند درصورتی‌که ناکارآمدی اقتصادی در کشور ناشی از عدم اهلیت حرفه‌ای تصمیم گیران اقتصادی کشور است که این موضوع قابل کتمان و پوشاندن نیست.

رئیس اتاق شیراز اضافه کرد: جای تأسف است که در دوران مختلف حاکمیت سیاست بر اقتصاد مجال حضور نخبگان، متخصصان و کارشناسان در عرصه اقتصاد را برای حرکت کشور به سمت تولید و صادرات نداده است.

رازقی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال جهش و رونق تولید به جراحی عمیق و کارشناسی شده نیاز دارد بیان کرد: سال گذشته به‌عنوان سال رونق تولید و امسال به نام جهش تولید نام‌گذاری شد اما با ادامه روند حرکت کشور در حوزه اقتصاد امسال نیز توفیقی در عملیاتی شدن شعار سال نخواهیم داشت.

او با تأکید بر اینکه لازمه تحقق شعار سال سودآور شدن تولید است اظهار کرد: در شرایط کنونی دو موضوع مهم تولید و صادرات باید سرفصل فعالیت‌ها در کشور باشد زیرا به دنبال آن بسیاری از مسائل ازجمله معیشت و رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم نیز بهبود خواهد یافت.

رازقی با بیان اینکه اگر در دو مقوله تولید و صادرات اقدامات مستمر، با برنامه و منسجم عملیاتی شود گام بزرگی در کشور برداشته‌ایم افزود: اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار می‌تواند تأثیر بسزایی بر بهبود مشکلات اقتصادی و فضای کسب‌وکار کشور داشته باشد.

او ادامه داد: فضای کسب‌وکار استان فارس در سال‌های اخیر به همت همه مسئولان استانی، دستگاه قضایی و فعالان بخش خصوصی در بین یک تا 9 کشور قرار گرفته است که امیدواریم با فعالیت پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار در استان، مجوزهای صادر شده بی‌نام توسط دستگاه‌های اجرایی و پشتیبانی دستگاه قضایی استان این رتبه بهبود یابیم.

رازقی تصریح کرد: اتاق شیراز در چند سال اخیر با تمام توان مسائل تخصصی اقتصاد استان را دنبال کرده است به‌طوری‌که مشکلات استانی فعالان اقتصادی فارس را تا رفع آن دنبال کرده‌ایم.
+ 0
مخالفم - 0

منبع: http://otaghiranonline.ir/news/34610
بازدید: 6
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری