اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 10397
بروزرسانی: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۴۵

سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن در مناطق آزاد و چابهار جدی گرفته شود

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشست با رئیس جدید و رئیس پیشین سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن (جترو) در تهران ضمن پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد بر تداوم همکاری‌های اقتصادی بین ایران و ژاپن در چارچوب تهاتر و دیگر راهکارهای موجود، تأکید کرد.


معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشست با رئیس جدید و رئیس پیشین سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن (جترو) در تهران ضمن پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد بر تداوم همکاری‌های اقتصادی بین ایران و ژاپن در چارچوب تهاتر و دیگر راهکارهای موجود، تأکید کرد.


معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشست با روسای جدید و رئیس پیشین سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن (جترو) در تهران پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد مانند چابهار را مطرح کرد و با توجه به تداوم همکاری‌های اقتصادی بین ایران و کشورهای همسایه خواستار برقراری مناسبات ایران و ژاپن در چارچوب تهاتر و دیگر راهکارهای موجود شد.

محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران در این دیدار از کاهش مناسبات تجاری بین دو کشور ایران و ژاپن با توجه به شیوع کوید-19 و فشارهای تحریم یک‌جانبه آمریکا ابراز تأسف کرد و گفت: ایران همچنان روابط خود را با کشورهای همسایه، هند و چین ادامه می‌دهد و راه‌هایی برای حل مشکلات دارد. ایران در حال حاضر از مکانیسم تهاتر کالا و ارز ملی برای تداوم مناسبات خود استفاده می‌کند. از این مکانیسم می‌توان در ارتباط بین ایران و ژاپن نیز استفاده کرد. از طرفی همکاری‌های سه‌جانبه میان ایران، ژاپن و کشورهای همسایه می‌تواند یکی از راهکارها باشد.

او به تأسیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن اشاره کرد و گفت: این کمیته بازوی معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران بوده و اعضای آن می‌توانند موضوعات عملی را پیگیری کنند و برای مشکلات راه‌حل ارائه دهند.

کرباسی ضمن نگاهی به روابط ایران با کره جنوبی گفت: ایران حدود 8 میلیارد دلار دارایی در کره جنوبی دارد اما این کشور از ارسال کالاهای اساسی، مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران اجتناب می‌کند. با توجه به وجود بخشی از دارایی‌های ایران در ژاپن، این کشور می‌تواند در زمینه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به ایران اقدام کند.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن را در مناطق آزاد مانند چابهار مطرح کرد.

در ادامه تاکایوکی سوزوکی، رئیس جدید جترو در تهران هدف این مرکز را معرفی تجار ایرانی و پتانسیل‌های تجاری ایران به تجار ژاپنی عنوان کرد و گفت: تعدادی از شرکت‌های ژاپنی در ایران فعالیت داشته‌اند و برخی از آنها دوباره به ایران بازگشته‌اند و ادامه تجارت با ایران برایشان از اهمیت خاصی برخوردار است. تجار ژاپنی به اطلاعات درباره پتانسیل‌ها و وضعیت تجاری ایران نیازمندند و امیدواریم به کمک اتاق ایران این اطلاعات را داشته باشیم.

وی به برگزاری وبینار تجارت الکترونیک با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و جترو اشاره کرد و افزود: زمان وبینار در ماه نوامبر خواهد بود که آن را به اتاق ایران اعلام خواهیم کرد.

در این نشستشی نوبو ناکامورا، رئیس پیشین جترو در تهران نیز حضور داشت.
+ 0
مخالفم - 0

منبع: http://otaghiranonline.ir/news/34702
بازدید: 14
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری