اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12014
بروزرسانی: چهارشنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ۱۳:۰۵

3 چالش اقتصادی پیش روی ژاپن در سال 2022


 

در دهه 1980، اقتصاد ژاپن مورد رشک جهانیان قرار گرفت. این کشور با جهش رشد کرد و ظاهراً آماده دور زدن ایالات متحده برای تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان بود. اما بعد این کار را نکرد. حباب دارایی که در دهه 1980 ایجاد شده بود، در سال 1990 ترکید و باعث تزلزل اقتصاد ژاپن شد.

این امر اقتصاد ژاپن را به دوره ای از رکود طولانی مدت و کاهش تورم سوق داد، دوره ای که به عنوان دهه گمشده شناخته می شود و اکنون متکثر است و تا به امروز ادامه دارد.

در همین حال، بانک ژاپن (BOJ) و دولت ژاپن مجموعه‌ای از اقدامات مختلف را برای به حرکت درآوردن اقتصاد امتحان کرده‌اند. به عنوان مثال، BOJ اولین بانک مرکزی بود که تا به حال سیاست پولی خرید دارایی (QE) را اجرا کرد که به دنبال رساندن نرخ بهره بلند مدت به سطوح نزدیک به صفر بود.

دومین دولت شینزو آبه، که در سال 2012 روی کار آمد، سه برنامه "آبنومیکس" را برای تلاش برای احیای اقتصاد معرفی کرد. اینها یک سیاست پولی انبساطی تهاجمی، افزایش مخارج دولت و تغییرات در مقررات برای افزایش تجارت و رشد بود. در حالی که این سیاست ها اقتصاد ژاپن را از سقوط به سمت رکود طولانی مدت یا حتی رکود باز داشت، اما نتوانستند آن را از رکود خارج کنند.

تشدید مشکلات اقتصاد ژاپن، گسترش همه‌گیری کووید-19 در سال‌های 2020-21 بود که به شدت به اقتصاد این کشور آسیب زد. به عنوان مثال، تولید ناخالص داخلی واقعی با نرخ سالانه بیش از 32 درصد در سه ماهه دوم سال 2020 کاهش یافته است، قبل از اینکه در سه ماهه بعدی تنها بیش از 20 درصد بهبود یابد، با افزایش و کاهش بیشتر در چند فصل آینده. تولید ناخالص داخلی ژاپن تا سه ماهه سوم 2021 کمتر از سطح قبل از همه گیری بود.

با نگاهی به سال 2022، اقتصاد ژاپن با چالش‌های متعددی مانند حفظ روند بهبود اقتصادی، تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری‌ها از چین و رسیدگی به مشکلات جمعیتی آن مواجه است.

ادامه روند بهبودی

مانند سایر کشورهای توسعه یافته در سراسر جهان، سیاست گذاران ژاپن تلاش کرده اند تا بهبود اقتصادی را با محرک های مالی حفظ کنند، مانند بسته محرک 1 تریلیون دلاری که توسط دولت ژاپن در بهار 2021 ایجاد شد. موافقت کرده است که بودجه جدید 944 میلیارد دلاری را برای سال مالی 2022 ادامه دهد و تکمیل کند.

اما به دلیل تنگناهای زنجیره تامین و اصطکاک بازار کار، که ناهماهنگی موقتی بین طرف تقاضا و عرضه اقتصاد ایجاد می‌کند، ادامه بهبود اقتصادی در سراسر جهان آسان نبوده است. در نتیجه، با افزایش قیمت کالاها و خدمات، به ویژه قیمت مواد غذایی و انرژی، رشد اقتصادی کند شده است.

در حالی که افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی برای هر کشور مشکلی است، اما برای ژاپن که به شدت به واردات نفت برای نیازهای انرژی خود وابسته است، شدیدتر است. قیمت بالای نفت بخش بزرگی از بودجه خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد و هزینه‌های بیشتر مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد که عامل اصلی رکود سه دهه‌ای کشور است.

با این وجود، تورم کلی همچنان پایین است و در آستانه کاهش تورم است. قیمت‌های مصرف‌کننده با نرخ سالانه 0.1 درصد در اکتبر مشابه ماه سپتامبر افزایش یافت و بسیار پایین‌تر از هدف 2 درصدی بانک ژاپن که سال‌ها برای رسیدن به آن تلاش کرده بود.

تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری ها از چین

برای سال ها، چین کانون سرمایه گذاری های تولیدی ژاپن بود. نیروی کار ارزان چین راه حلی برای کمبود نیروی کار ژاپن ارائه کرد و به تولیدکنندگان این کشور کمک کرد تا در اقتصاد جهانی رقابت کنند. در همین حال، چین به بازار قابل توجهی برای محصولات ژاپنی تبدیل شد.

در سال های اخیر، شرایط به چند دلیل تغییر کرده است. یکی از آنها این است که نیروی کار چین دیگر ارزان نیست زیرا این کشور با کمبود نیروی کار خود مواجه است و مزیت رقابتی آن را از بین می برد. در سال 2018، نیروی کار تولیدی چین 5.51 دلار در ساعت هزینه دارد که بسیار بالاتر از 4.45 دلار در مکزیک و 2.73 دلار در ویتنام است.

ثانیاً، تجدید تنش بین دو کشور بر سر گسترش تهاجمی چین در دریای چین جنوبی و تمرینات نظامی در نزدیکی تایوان.

پرداختن به مشکل جمعیتی ژاپن

جمعیت شناسی یک مشکل مزمن اجتماعی و اقتصادی برای ژاپن است. از دهه 1970، نرخ زاد و ولد در ژاپن کاهش یافته است. این بدان معناست که تعداد جوانان کمتری وارد نیروی کار می شوند که منجر به کاهش پتانسیل تولیدی این کشور می شود.

کمبود افراد جوان، همراه با طول عمر بسیار طولانی، نسبت وابستگی بسیار نامطلوبی ایجاد می کند. این نسبت افرادی است که به صندوق تامین اجتماعی کشور پرداخت می کنند به تعداد بازنشستگانی که از آن وصول می کنند. در نتیجه، صندوق تامین اجتماعی با کسری هایی مواجه می شود که دولت ژاپن باید آن را از بودجه مالی خود پوشش دهد. به عنوان مثال، بودجه مالی سال 2022، 660 میلیارد ین برای جبران کسری در صندوق تامین اجتماعی اختصاص داده است که از برآورد اولیه 480 میلیارد ین افزایش یافته است. این کسری با انتشار بدهی پوشش داده می شود و بدهی ملی ژاپن در حال حاضر 266 درصد تولید ناخالص داخلی است که بالاترین نسبت در جهان توسعه یافته است.

اما پرداختن به مشکلات جمعیت شناختی چیزی نیست که بتوان آن را به سرعت یا به راحتی حل کرد. این امر مستلزم تغییرات ساختاری در اقتصاد ژاپن و سیستم مهاجرت است.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 13

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری