اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12018
بروزرسانی: چهارشنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ۲۰:۲۴

رویای آمریکایی چیست؟ مزایا و معایب آن


 

رویای آمریکایی این باور است که هر کسی، صرف نظر از اینکه در کجا به دنیا آمده است یا در چه طبقه ای متولد شده است، می تواند نسخه خود را از موفقیت در جامعه ای که در آن تحرک صعودی برای همه امکان پذیر است، به دست آورد. اعتقاد بر این است که رویای آمریکایی از طریق فداکاری، ریسک پذیری و سخت کوشی به دست می آید نه با شانس.

درک رویای آمریکایی

این اصطلاح توسط نویسنده و مورخ جیمز تراسلو آدامز در کتاب پرفروشش حماسه آمریکا در سال 1931 ابداع شد.

او آن را به عنوان «رویای سرزمینی توصیف کرد که در آن زندگی باید برای همه بهتر، غنی‌تر و کامل‌تر باشد و باید با توجه به توانایی یا دستاورد برای هر یک از آنها فرصت وجود داشته باشد.

آدامز در ادامه توضیح داد که این رویای صرفاً رویای اتومبیل و دستمزدهای بالا نیست، بلکه رویای نظم اجتماعی است که در آن هر مرد و زنی باید بتواند به بالاترین حد و اندازه ای که ذاتاً توانایی آن را دارند دست یابد و توسط دیگران به خاطر آنچه هستند شناخته شوند. صرف نظر از شرایط تصادفی تولد یا موقعیت.

ایده رویای آمریکایی ریشه های بسیار عمیق تری دارد. اصول آن را می‌توان در اعلامیه استقلال یافت، که می‌گوید: «ما این حقایق را بدیهی می‌دانیم، اینکه همه انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند، که توسط خالق خود حقوق غیرقابل انصراف خاصی به آنها عطا شده است، که از جمله آنها می‌توان به زندگی، آزادی، و جستجوی خوشبختی اشاره کرد.

در جامعه‌ای که بر اساس این اصول استوار است، یک فرد می‌تواند آنطور که آن‌ها تعریف می‌کنند زندگی را به کمال برساند. آمریکا همچنین عمدتاً به عنوان کشوری از مهاجران رشد کرد که کشوری را ایجاد کردند که در آن آمریکایی شدن - و دادن شهروندی به فرزندان شما - نیازی به فرزند آمریکایی بودن نداشت.

مزایا و معایب رویای آمریکایی

مزایا

  • رویای آمریکایی نوید آزادی و برابری می دهد.

  • آرمان های رویای آمریکایی انگیزه دهنده هستند، از جمله آزادی مسئول زندگی خود.

دستیابی به رویای آمریکایی مستلزم آزادی سیاسی و اقتصادی و همچنین قوانین حقوقی و حقوق مالکیت خصوصی است. بدون آنها، افراد نمی توانند انتخاب هایی را انجام دهند که به آنها اجازه می دهد به موفقیت دست یابند، و همچنین نمی توانند اطمینان داشته باشند که دستاوردهای آنها از طریق زور خودسرانه از آنها سلب نخواهد شد.

رویای آمریکایی نوید آزادی و برابری می دهد. آزادی برای گرفتن تصمیمات بزرگ و کوچک که بر زندگی فرد تأثیر می گذارد، آزادی آرزوی چیزهای بزرگتر و بهتر و امکان دستیابی به آنها، آزادی انباشت ثروت، فرصت برای داشتن یک زندگی آبرومندانه و آزادی را ارائه می دهد. مطابق با ارزش‌های خود زندگی کنید - حتی اگر این ارزش‌ها به طور گسترده مورد قبول یا پذیرش نباشند.

رویای آمریکایی همچنین این نوید را می دهد که شرایط تولد یک نفر - از جمله اینکه آیا آنها شهروند آمریکایی به دنیا آمده اند یا مهاجر - به طور کامل آینده او را تعیین نمی کند.

معایب

  • واقعیت رویای آمریکایی اغلب از خود ایده فاصله دارد.

  • با افزایش نابرابری درآمد، رویای آمریکایی کمتر دست یافتنی به نظر می رسید

نامیدن آن به عنوان "رویا" همچنین این مفهوم را به همراه دارد که این آرمان ها لزوماً آن چیزی نیست که در زندگی بسیاری از آمریکایی های واقعی و کسانی که امیدوارند آمریکایی شوند، رخ داده است. این انتقاد که واقعیت با رویای آمریکایی فاصله دارد حداقل به اندازه خود ایده قدیمی است. گسترش مهاجران در سرزمین‌های بومیان آمریکا، برده‌داری، محدودیت رأی (در اصل) به مالکان مرد سفیدپوست، و فهرست طولانی دیگر بی‌عدالتی‌ها و چالش‌ها، تحقق این رویا را برای بسیاری از ساکنان ایالات متحده تضعیف کرده است.

از آنجایی که نابرابری درآمد از دهه 1970 به طور قابل توجهی افزایش یافته است، رویای آمریکایی برای کسانی که قبلاً مرفه نبوده اند یا در ثروت به دنیا نیامده اند کمتر دست یافتنی به نظر می رسد. 

چگونه رویای آمریکایی را اندازه گیری کنیم

امروزه، مالکیت خانه اغلب به عنوان نمونه ای از دستیابی به رویای آمریکایی ذکر می شود. این نماد موفقیت مالی و استقلال است و به معنای توانایی کنترل محل سکونت خود به جای قرار گرفتن در معرض هوا و هوس یک صاحبخانه است. داشتن یک تجارت و رئیس خود بودن نیز نشان دهنده تحقق رویای آمریکایی است. علاوه بر این، دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی به عنوان عناصر رویا ذکر شده است.

مالکیت خانه به طور پیوسته در طول زمان در ایالات متحده افزایش یافته است، و منعکس کننده یک جنبه کلیدی از مالکیت ملک خود به عنوان نشانه ای از دستیابی به رویای آمریکایی است. به عنوان مثال، نرخ مالکیت خانه در پایان سال 2020 65.8 درصد بود که نشان دهنده افزایش 0.7 درصدی بیشتر از سال قبل است.

کارآفرینی همیشه برای اقتصاد ایالات متحده نیز مهم بوده است. در سال 2019، مشاغل کوچک تنها 1.6 میلیون شغل خالص ایجاد کردند.

داشتن دارایی، کسب و کار شخصی، و ساختن یک زندگی که خود ساخته است، همگی بخشی از رویای آمریکایی است، و ایالات متحده به عنوان یک کشور جهان اول نیز مزایای دنبال کردن این علایق را ارائه می دهد، بدون اینکه در مورد اصول اولیه مانند دسترسی به آموزش خوب و مراقبت های بهداشتی نگران باشید.

 

 + 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 17

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری