اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12099
بروزرسانی: شنبه, ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ۲۱:۳۳

آنچه باید در مورد اقتصاد برای تصمیم گیری بدانید


 

وقتی اصطلاح "اقتصاد" را می شنویم، تمایل داریم به فراز و نشیب های اقتصاد و همچنین نمودارهایی که عرضه و تقاضا را به طور مرموزی نشان می دهند فکر کنیم. در واقع، اقتصاد موضوع بسیار مهمی است زیرا مطالعه انتخاب کردن است. به طور خاص، مطالعه و تمرین انتخاب در دنیایی با منابع محدود (کمیابی) است. شما نمی توانید یک روز بدون تصمیم گیری اقتصادی ادامه دهید. به همین دلیل، درک تفکر اقتصادی شما را به شهروند موفق تری تبدیل می کند.

به عنوان یک شهروند، مطالعه اقتصاد شما را در تصمیم گیری حساب شده تر می کند. 

تصمیمات اقتصادی مستلزم آن است که هنگام نتیجه گیری، متغیرهای زیادی را در نظر بگیرید. به این ترتیب، بسیار علمی و ریاضی تر از فلسفه سیاسی عمومی یا حدس زدن عقل سلیم ساده است. یکی از این متغیرها کمیابی است.

کمبود، این شرایط را منعکس می کند که ما خواسته های نامحدود اما منابع محدودی داریم. برای تعیین اینکه آیا چیزی کمیاب است، سعی کنید چند سوال بپرسید:

1- آیا محدود و مطلوب است؟

2- آیا بیش از یک کاربرد برای آن وجود دارد؟

3- آیا کسی برای آن پول می دهد؟

اگر پاسخ هر یک از سؤالات مثبت است، منبع کمیاب است. با این تست تقریباً می توان گفت که همه چیز کمیاب است.

از آنجایی که ما در دنیایی پر از کمبود زندگی می کنیم، باید انتخاب کنیم. چگونه باید از پول خود استفاده کنید؟ کدام شغل بعد از مدرسه را باید انتخاب کنید؟ برای استفاده بهتر از زمان کم خود در کدام کلاس ها باید شرکت کنید؟ به دلیل کمبود، اقتصاد به عنوان مطالعه انتخاب ها موضوع مهمی است.

برای یک اقتصاددان، چندین نوع هزینه وجود دارد. چیزی که بیشتر با آن آشنا هستیم، هزینه صریح نامیده می شود. هزینه های صریح قیمت های پولی است که برای کالاها و خدمات پرداخت می شود. هزینه صریح یک ساندویچ 7 دلار است. قیمت صریح یک شلوار 35 دلار است. هزینه صریح یک خانه در دنور 300000 دلار است.

هر چند نوع مهمتر هزینه برای یک متفکر اقتصادی هزینه ضمنی است. هزینه های ضمنی یا فرصت چیزی است که هنگام استفاده از منابع خود از آن صرف نظر می کنید. این به قیمت پول نیست. بلکه هزینه فرصت تصمیم گیری است.

هزینه فرصت، ارزش بهترین گزینه بعدی است که انتخاب نشده است. این ارزش هر گزینه ای نیست که انتخاب نشده است، فقط دومین گزینه برتر است. تنها با درک و در نظر گرفتن هزینه فرصت می توانیم تصمیمات خوب و متفکرانه بگیریم.

وقتی انتخاب‌ها بدون فکر کردن به همه چیزهایی که از دست داده شده انجام می‌شود، انتخاب‌ها بیش از حد بوالهوسی هستند. به همین دلیل، انتخاب‌های اقتصادی خوب شامل بررسی دقیق مزایا و هزینه‌ها – تمام هزینه‌ها – است.

تصور کنید که برای ناهار بیرون می روید و رستوران سه مورد در منو دارد: یک ساندویچ، یک سالاد و یک غذای ماکارونی. شما با کمبود پول، زمان و فضا در معده خود مواجه هستید، بنابراین باید فقط یک مورد از منو را انتخاب کنید. تصمیم شما برای سفارش ساندویچ هزینه صریح 7 دلار و هزینه فرصت به ارزش دومین انتخاب برتر شما دارد. شما نمی توانید سالاد را بخورید. پاستا به عنوان بخشی از هزینه محاسبه نمی شود زیرا هرگز ماکارونی را سفارش نمی دادید. اگر ساندویچ رستوران تمام می شد، حتما سالاد را سفارش می دادید. این یک مثال بسیار ساده است. 

هزینه فرصت یا ضمنی شلوار 35 دلاری این است که سویشرت خریداری نشده است. هزینه فرصت خانه در دنور یک خانه حتی بزرگتر در حومه شهر است. انتخاب های دیگر هزینه های فرصت بسیار بیشتری دارند.

اگر تصمیم بگیرید که به دانشگاه بروید، هزینه های زیادی متحمل خواهید شد. هزینه های صریح شهریه و کتاب وجود خواهد داشت. هزینه های ضمنی نیز در هنگام تصمیم گیری مهم است. اگر به جای شرکت در کلاس‌های نزدیک‌ترین دانشگاه دولتی، در کالجی در آن سوی کشور شرکت می‌کردید، فرصت تجربه فرصت‌های آموزشی و همچنین تلاش برای زندگی در ایالت دیگر را داشتید. هزینه دیگر ممکن است پولی باشد که اگر به جای اینکه ابتدا به دانشگاه بروید، شغلی به دست آورده اید.

یک عبارت رایج در علم اقتصاد این است که "چیزی به نام ناهار رایگان وجود ندارد!" از آنجایی که هر انتخابی هزینه دارد، هیچ چیز واقعا رایگان نیست.

یک فرد برای به حداکثر رساندن نفع شخصی خود انتخاب می کند. جایگزین با سودمندترین ترکیب هزینه ها و منافع انتخاب خواهد شد. به منظور انتخاب بهترین انتخاب، می توان از یک مدل تصمیم گیری برای کمک به بررسی کامل هزینه ها و منافع استفاده کرد.

 با انجام تجزیه و تحلیل متفکرانه هزینه و فایده بهترین انتخاب را انجام دهید. کمبود یک واقعیت زندگی است و مستلزم انتخاب است. به عنوان مطالعه انتخاب ها، اقتصاد موضوعی حیاتی برای درک است تا بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 28

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری