اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12102
بروزرسانی: دوشنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۰۱

مقایسه پول فیات، ارز دیجیتال و ارز مجازی


 

اگرچه بیشتر مردم جهان هنوز ارز فیات را به همه انواع پول ترجیح می دهند، ارزهای دیجیتال و سایر انواع ارزهای مجازی قطعاً شروع به ایجاد رقابت واقعی روی میز کرده اند. دولت‌ها همیشه ایده کنترل عرضه پول را دوست داشته‌اند، اما اشکال جدید پول در تلاش هستند تا این نوع قدرت را از دست نهادهای متمرکز خارج کنند. بیایید نگاهی به مزایا و معایب سه نوع رایج پول در حال حاضر بیندازیم.

پول فیات

پول فیات نوعی ارز است که توسط دولت به عنوان ارز قانونی اعلام می شود اما ارزش ذاتی یا ثابتی ندارد و هیچ دارایی مشهودی مانند طلا یا نقره از آن پشتیبانی نمی کند.

ارزش ارز فیات توسط دولت صادرکننده پول تضمین می شود و دولت می تواند عرضه پول در گردش را در واکنش به نوسانات اقتصادی کنترل کند.

در حالی که بسیاری از اقتصاددانان جریان اصلی احساس می کنند که ما در حال حاضر تحت بهترین سیستم پولی ابداع شده زندگی می کنیم، واقعیت این است که این مدل فعلی فقط با لوله تفنگ نگه داشته می شود. انحصار بر هر چیزی در بازار به این معنی است که مصرف کنندگان با گزینه های کمتری باقی می مانند، بنابراین باید به انحصار پول و نرخ بهره مورد حمایت دولت با تحقیر نگاه کرد. اگر ارز فیات واقعاً بهترین شکل پولی بود که در حال حاضر در دسترس جهان است، احتمالاً نیازی به حمایت از حقوق انحصاری نداشت.

بیشتر کشورهای توسعه یافته از ارزهای فیات نسبتاً باثباتی برخوردار هستند، اما تورم زمانی که دولت تحت فشار باشد می تواند به یک مسئله واقعی تبدیل شود. در حالی که ممکن است آمریکایی‌ها با دلاری که هر سال چند درصد کاهش می‌یابد خوب باشند، مردم در مورد تورم 50 درصدی بولیوار ونزوئلا در سال 2013 احساس خوبی ندارند. علاوه بر تورم احتمالی که آسیب می‌زند. علاوه بر تورم احتمالی که به پس‌اندازکنندگان ارز فیات آسیب می‌زند، پس از ایجاد پول جدید، با مشکل توزیع عادلانه پول جدید نیز مواجه است.

ارز دیجیتال

 Cryptocurrency یا ارز دیجیتال با بازگرداندن قدرت پول به دست خصوصی، برخی از مسائل مربوط به ارز فیات را برطرف می کند. در واقع، ارز دیجیتال غیرمتمرکزترین نسخه خلق و توزیع پول در تاریخ بشر را ارائه می دهد. هر کسی که سخت‌افزار مناسبی داشته باشد، می‌تواند ارزهای رمزنگاری شده را استخراج کند، اگرچه استخراج برخی از ارزها دشوارتر از سایرین است. شفافیت باید نقطه اصلی فروش این نوع پول باشد. بلاک چین به همه اجازه می دهد تا خلاصه کل ارز را در یک سیستم دفتر کل توزیع شده ببینند و هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ارز تازه ایجاد شده را کنترل کند. همه می توانند با نگاهی به کد منبع باز دقیقاً نحوه عملکرد ارز را ببینند.

ارز مجازی

در بیشتر موارد، ارزهای مجازی در واقع فقط نسخه های دیجیتالی ارزهای فیات هستند که امروزه بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند. در واقع، بیشتر دلارها، یوروها و انواع پول در جهان واقعاً چیزی بیش از یک و صفر نیستند. هنگامی که از بانکداری آنلاین یا پی پال استفاده می کنید، از ارزهای مجازی استفاده می کنید.

علاوه بر اشکال مختلف ارز مجازی که اکثر مردم از قبل استفاده می کنند، ارزهای مجازی نیز وجود داشته اند که توسط نوعی کالای واقعی پشتیبانی می شوند. وقتی دلار به پی پال می فرستید، اساساً به پی پال اعتماد دارید که واقعاً آن دلارها را برای شما در دفتر خود نگه می دارد. از سوی دیگر، ارزهایی مانند e-gold و Liberty Reserve در واقع از طلا به عنوان پول به جای فیات استفاده کردند. مشکلی که این نوع ارزهای جایگزین با آن مواجه بودند این بود که اهداف آسانی برای تعطیلی توسط دولت بودند.

پیشرفت واقعی که با بیت کوین به عنوان شکل جدیدی از ارزهای دیجیتال همراه شد، مقاوم بودن آن در برابر سانسور بود. دولت‌ها در سراسر جهان می‌توانند ارزهای مجازی را هنگامی که روی سرورهای متمرکز میزبانی می‌شوند، خاموش کنند، اما نمی‌توانند مردم را از استفاده از یک ارز توزیع‌شده که منبع قدرت یا کنترل متمرکزی ندارد، بازدارند.

 

 + 1
مخالفم - 0

بازدید: 32

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری