اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12104
بروزرسانی: دوشنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۱ ۲۰:۳۰

اقتصاد بریتانیا راکد و دلایل آن عمیق است


 

سرانجام غرایز بقای حزب سیاسی او، عزم بوریس جانسون برای بقا را مغلوب کرد. این خبر خوبی است. با این حال، او هنوز یک رهبر سیاسی بسیار مهم، هرچند فاجعه بار بوده است. او بحث در مورد مسائل اصلی را از راه حل ها به نمادها تغییر داده است. این بیش از همه در مورد برگزیت، میراث ماندگار او صادق است.

اصرار جانسون بر تله‌های قدرت، تقریباً سخت‌ترین برگزیت ممکن را به همراه داشت. 

برگزیت مهم ترین چالش پیش روی سیاست گذاران بریتانیا نیست. آنچه از همه مهمتر است، ساده برای توصیف و دشوار است. این رکود طولانی مدت در بهره وری و درآمد واقعی است. اگر کشور نتواند این مسئله را حل کند، بعید است که بسیاری از مسائل مهم را حل کند. حتی بحران فعلی هزینه زندگی به دلیل عملکرد وحشتناک درازمدت بسیار بد است. 

همانطور که بنیاد رزولوشن در آخرین حسابرسی استانداردهای زندگی خود اشاره می کند، 15 سال بین 2004 و 2019 - قبل از کووید و قبل از برگزیت - ضعیف ترین رشد تولید ناخالص داخلی سرانه از سال های 1919 تا 1934 بوده است.

رشد پایین در تولید ناخالص داخلی سرانه باعث رشد پایین درآمدهای قابل تصرف واقعی خانوارها شد: درآمدهای غیر مستمری بگیران بین سال های 2004-2005 و 2019-2020 افزایش 12 درصدی داشت. این را می توان با میانگین افزایش 40 درصدی هر 15 سال از سال 1961 مقایسه کرد.

همچنین تغییرات در توزیع درآمد قابل توجه بوده است. بین سال‌های 1980 و 1995، متوسط درآمد قابل تصرف واقعی خانوارهای غیر مستمری 37 درصد، اما 67 درصد برای دهک بالا و تنها 3 درصد برای دهک پایین افزایش یافت. بین سال های 1992 و 2007، درآمد به ترتیب 41، 47 و 37 درصد افزایش یافته است.

رشد در آن زمان هم سریع بود و هم به طور گسترده، که مطمئناً بسیار بهتر بود. اما پس از آن، بین سال‌های 2004 و 2019، زمانی که میانگین درآمدها تنها 12 درصد افزایش یافت، دهک‌های بالا 11 درصد و دهک‌های پایین 2 درصد افزایش یافت: این یک رکود بود. در سال 2018، پس از ایالات متحده، توزیع درآمد قابل تصرف نابرابرترین در دموکراسی های پردرآمد بود.

عملکرد از زمان بحران مالی تنها بر اساس استانداردهای تاریخی بریتانیا بد نیست. این همچنین در مقایسه با همتایان اروپایی مورد تحقیر بد است. بر اساس گزارش بنیاد رزولوشن، بین سال‌های 2007 و 2018، میانگین درآمد قابل تصرف خانوارهای واقعی، با توجه به قدرت خرید، 2 درصد در بریتانیا کاهش یافت، در همین مدت، آنها در فرانسه 34 درصد، در آلمان 27 درصد و در هلند 23 درصد افزایش یافتند. در نتیجه متوسط درآمد خانوارهای بریتانیا بسیار کمتر از همتایان اروپای غربی بود. برای مثال، 9 درصد کمتر از فرانسه، و 16 درصد کمتر از آلمان (با وجود هزینه های سنگین اتحاد).

این عملکرد نسبی ضعیف را می توان در حوزه های دیگر نیز مشاهده کرد. بر اساس گزارش هیئت کنفرانس، تولید بریتانیا در ساعت از 84 درصد سطح آلمان در سال 2007 به 81 درصد در سال 2015 و 79 درصد در سال 2021 کاهش یافت.

تولید ناخالص داخلی سرانه نسبی بریتانیا نیز از 92 درصد سطح آلمان در سال 2007 به 87 درصد در سال 2015 و 82 درصد در سال 2021 کاهش یافته است. 

اوضاع حتی بدتر از آن چیزی است که این اعداد نشان می دهند. افزایش اشتغال راکد بودن بهره وری را جبران کرده و از درآمد فقرا حمایت کرده است. اما بعید است که این در آینده کمک زیادی کند. رفاه هم بیشتر به بهره وری بستگی دارد.

برخی استدلال خواهند کرد که رکود درآمد چندان اهمیتی ندارد. آنها می گویند که سیاست گذاران باید به جای آن بر رفاه تمرکز کنند. همانطور که جنبش جهانی رفاه توصیه می کند، در واقع دلایل خوبی وجود دارد که دولت ها برای سلامت روان، رفاه در مدارس، مراقبت های اجتماعی و تغییرات آب و هوایی هزینه کنند.

اما شرط لازم برای چنین هزینه‌هایی احتمالاً افزایش مشترک در رفاه است. در واقع، ظهور سیاست پوپولیستی خود نتیجه ای طبیعی، هرچند فاجعه بار، ناشی از نابرابری بالای بریتانیا و درآمدهای واقعی راکد به نظر می رسد. 

سوال بزرگ در سیاست اقتصادی بریتانیا این است که چگونه می توان به رکود پایان داد. پاسخ کاهش مالیات نخواهد بود: مالیات ها در حال حاضر کمتر از همتایان اروپایی ما است. مقررات زدایی نیز نخواهد بود: اقتصاد بریتانیا به جز در استفاده از زمین، نسبتاً مقررات زدایی شده است. این به سرمایه گذاری بیشتر و آوردن شرکت ها و مناطق عقب مانده به جلو بستگی دارد. 

این امر به بهبود حاکمیت شرکتی و بازارهای سرمایه بستگی دارد که سرمایه گذاری و نوآوری را تشویق می کند. این امر به بهره برداری از انقلاب انرژی، تسریع رشد و کاهش خروج بستگی دارد.

نامزدهای بالاترین مقام باید پاسخ های جدی به این چالش های بزرگ ارائه دهند.  آنها باید با وجود حماقت برگزیت، این پاسخ ها را قابل اعتماد کنند. آیا آنها چنین خواهند کرد؟ 

 

 

 

 

 + 1
مخالفم - 0

بازدید: 34

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری