اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12108
بروزرسانی: جمعه, ۲۴ تیر ۱۴۰۱ ۲۰:۵۳

تایوان، تجارت، فناوری و موارد دیگر: دورانی پرتنش در روابط آمریکا و چین


تایوان، تجارت، فناوری و موارد دیگر: دورانی پرتنش در روابط آمریکا و چین
 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دوران متخاصم‌تری را در روابط ایالات متحده و چین آغاز کرد و بایدن تا حد زیادی رویکرد سلف خود را در قبال پکن حفظ کرده است، البته با لحن متواضع‌تر و استقبال از چندجانبه‌گرایی.

دولت ایالات متحده برای دهه‌ها نگران سوداگری چین، مدرن‌سازی سریع نظامی و رویکرد غیرلیبرال به حقوق بشر بود، اما امیدوار بود که چین از طریق تماس قوی‌تر با سایر نقاط جهان آزادسازی کند. این اتفاق نیفتاده است و ایالات متحده و دیگران صبر خود را با سیستم سرمایه داری دولتی چین، نظامی کردن دریای چین جنوبی و حکومت اقتدارگرایانه فزاینده از دست داده اند.

ایالات متحده و چین در مورد نحوه اداره مردم و اقتصادها عمیقاً با هم اختلاف دارند. این دو قدرت برای نفوذ فراتر از سواحل خود به رقابت می پردازند، در فناوری با هم رقابت می کنند و برای مزیت های نظامی در خشکی، فضا و فضای سایبری مانور می دهند. آنها همچنین شرکای تجاری عمده ای هستند که رقابت آنها را پیچیده تر از رقابت های جنگ سرد می کند که گاهی اوقات با آن مقایسه می شود.

نشست مجازی در ماه نوامبر بین پرزیدنت بایدن و رهبر ارشد چین، شی جین پینگ، هیچ گام مهمی در جهت بهبود روابط ایجاد نکرد. در عوض، هر دو طرف موارد اختلاف طولانی مدت را تکرار کردند و تنها بر لزوم جلوگیری از تشدید رقابت به درگیری گسترده‌تر توافق کردند.

آنتونی جی بلینکن، وزیر امور خارجه، مدیریت روابط با چین را "بزرگترین آزمون ژئوپلیتیک قرن بیست و یکم" خواند. 

رهبر چین نیز گفته است: شرق در حال طلوع است و غرب در حال افول است.

در اینجا جبهه های اصلی در مسابقه ای است که روابط چین و آمریکا را تعریف می کند بیان می شود:

حقوق بشر، آزادی ها و اکنون ورزش

مقامات کاخ سفید المپیک زمستانی را که در ماه فوریه در پکن برگزار می شد تحریم کردند. این مقامات اعلام کردند که تحریم دیپلماتیک المپیک منعکس کننده ناامیدی آمریکا از سرکوب مداوم چین در سین کیانگ است، منطقه شمال غربی که در آن صدها هزار اویغور و سایر اقلیت‌های عمدتا مسلمان به دلیل آموزش مجدد و تلقین بازداشت شده‌اند. 

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در 6 دسامبر گفت که ایالات متحده رسما رفتار چین را نسل کشی تعریف کرده است.

این اعلامیه به دنبال موجی از توجه غیرمنتظره از سوی دنیای ورزش در مورد نحوه برخورد چین با شهروندانش صورت گرفت. انجمن تنیس زنان در 1 دسامبر مسابقات خود را در چین در اعتراض به واکنش دولت به اتهام پنگ شوایی، قهرمان دوبل و قهرمان سه دوره المپیک مبنی بر اینکه یک مقام ارشد دولتی او را مجبور به رابطه جنسی کرده است، به حالت تعلیق درآورد.

رهبران حزب کمونیست مدت‌هاست که از انتقادات بیرونی نسبت به حکومت اقتدارگرایانه خود انتقاد می‌کنند و آن‌ها را دخالت در حاکمیت ملی می‌دانند. همانطور که تحولات اخیر نشان می دهد، با این حال، رویارویی ها با ایالات متحده بیشتر شده است، که منعکس کننده رویکرد فزاینده آهنین این حزب است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا به دلیل واکنش تند پکن به اعتراضات دموکراسی خواهانه 2019 در هنگ کنگ و همچنین سرکوب سین کیانگ، تحریم هایی را علیه مقامات چینی وضع کرده اند.

مقامات آمریکایی همچنین نگرانی خود را در مورد برنامه های کارگری شامل کارگران سین کیانگ که به کارخانه ها و شهرها منتقل می شوند، ابراز کرده اند. ایده پشت چنین برنامه های انتقالی این است که کار ثابت می تواند فقر را کاهش دهد و وفاداری را القا کند، اما کارشناسان می گویند این برنامه ها کار اجباری است.

چین صراحتاً این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید که سیاست‌هایش در سین‌کیانگ برای مهار افراط‌گرایی مذهبی است. مقامات، اتهامات نسل کشی را "دروغ قرن" خوانده اند.

تسلط در اطراف اقیانوس آرام

ایالات متحده از پایان جنگ جهانی دوم از نیروی دریایی و هوایی خود برای برقراری نظم در سراسر منطقه اقیانوس آرام استفاده کرده است. این وضعیتی نیست که چین در دراز مدت آن را بپذیرد.

در حالی که چین حضور نظامی خود را در منطقه تقویت کرده است، دولت بایدن به دنبال گسترش اتحادهای آمریکا با استرالیا، ژاپن، هند و سایر کشورها بوده است. پکن چنین اقدامات تحریک‌آمیزی را خطرناک می‌داند که هدف آن تامین «هژمونی» آمریکاست.

نقطه اشتعال بالقوه اصلی تایوان است، جزیره خودگردان و دموکراتیک که حزب کمونیست آن را قلمرو چین می داند. آقای شی قول داده است که به "جوان سازی بزرگ ملت چین" دست یابد، پروژه ای که شامل درآوردن تایوان تحت کنترل چین است. چین هواپیماهای جنگی بیشتری را به حریم هوایی نزدیک تایوان فرستاده است و یادآوری می کند که هرگز الحاق این جزیره به زور را رد نکرده است.

رؤسای جمهور آمریکا از مدت ها قبل در مورد اینکه ایالات متحده با چه قدرتی از تایوان دفاع می کند مبهم بوده اند. این "ابهام راهبردی" به منظور جلوگیری از تحریک پکن و سیگنال دادن به رهبران جزیره است که نباید با این ایده که آمریکا پشت آنهاست اعلام استقلال کنند.

با این وجود، دولت‌های آقای بایدن و رئیس‌جمهور سابق دونالد جی. ترامپ حمایت خود را از تایوان افزایش داده‌اند. کشتی های جنگی آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرده اند. تیم‌های کوچکی از نیروها با ارتش تایوان تمرین کرده‌اند.

آقای بایدن در ماه اکتبر در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده از تایوان محافظت خواهد کرد یا خیر، به صراحت گفت: "بله، ما تعهد داریم که این کار را انجام دهیم."

کاخ سفید به سرعت گفت که اظهارات وی نشان دهنده تغییر در سیاست نیست.

قدرت در تجارت

جنگ تجاری آغاز شده توسط دولت ترامپ از نظر فنی در حال توقف است. اما تیم بایدن به سیاست‌های اقتصادی چین که باعث شد آقای ترامپ شروع به اعمال تعرفه‌ها بر کالاهای چینی کند، از جمله حمایت گسترده پکن از فولاد، سلول‌های خورشیدی، تراشه‌های کامپیوتری و سایر صنایع داخلی به اعتراض خود ادامه داده است.

کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده در ماه اکتبر گفت: «این سیاست‌ها پویایی حاصل جمع صفر را در اقتصاد جهانی تقویت کرده است.

چرخه تعرفه‌ها و تعرفه‌های متقابل که در سال 2018 آغاز شد، نشان داد که اقتصاد دو کشور تا چه اندازه به هم مرتبط هستند - و اگر هر یک از طرفین بیشتر به سمت «جدا کردن» آنها برود، چقدر آسیب‌پذیر می‌مانند.

مبارزه با تعرفه ها، آقای شی را بر آن داشت تا اعلام کند که اقتصاد چین باید در درجه اول توسط تقاضای داخلی و نوآوری داخلی و در درجه دوم فقط توسط صادرات، در آنچه او استراتژی "دو گردش" می نامد، هدایت شود.

مقامات پکن می گویند این بدان معنا نیست که چین درها را به روی سرمایه گذاری خارجی و کالاهای خارجی می بندد. اما جو ناسیونالیسم اقتصادی، علاقه و سرمایه گذاری جدیدی را در برندهای داخلی برانگیخته است. مصرف‌کنندگان چینی به‌طور فزاینده‌ای نسبت به شرکت‌های خارجی که نمی‌توانند خط حزب را در مورد هنگ‌کنگ، تبت و سایر مسائل مهم رعایت کنند یا به‌طور دیگری به‌عنوان بی‌احترامی به چین تلقی می‌شوند، تحمل نمی‌کنند.

برتری فناوری بالا

غول‌های اینترنتی سیلیکون ولی سال‌هاست که از چین خارج شده‌اند. آخرین موردی که ترک کرد لینکدین مایکروسافت بود که در ماه اکتبر از تلاش برای اجرای سرویس خود تحت شرایط سانسور پکن دست کشید.

بسیاری از دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی، از جمله اپل، تسلا، کوالکام و اینتل همچنان در چین تجارت بزرگی انجام می‌دهند. این به انواع نگرانی ها در واشنگتن دامن می زند: اینکه عوامل چینی فناوری و اسرار شرکت ها را مخفی می کنند. محصولاتی که در چین تولید می‌کنند در برابر مداخله سایبری آسیب‌پذیر هستند. آنها در اجرای قوانین پکن ارزش‌های خود را به خطر می‌اندازند.

این یک چرخه معیوب است. فلج کردن هوآوی، غول مخابراتی چینی توسط دولت ترامپ، پکن را آگاه‌تر کرده است که چگونه ایالات متحده می‌تواند از نفوذ اقتصادی خود برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری پیشرفته استفاده کند.

آقای شی در کنفرانسی در ماه مه گفت: نوآوری در فناوری به میدان اصلی نبرد در بازی استراتژیک جهانی تبدیل شده است. او در سال‌های اخیر بارها گفته است که چین باید به «اتکاء به خود» دست یابد.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 24

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری