اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12123
بروزرسانی: جمعه, ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۲۵

آزمونی جدید برای همبستگی اتحادیه اروپا


 

منافع مشترک ممکن است اتحادها را در زمان صلح حفظ کند اما اتحادهایی که قادر به پیروزی در جنگ‌ها و مقابله با بحران‌ها هستند به چیز دیگری نیاز دارند: تمایل به، به خطر انداختن رفاه فوری و تحمل فداکاری‌ها. به این همبستگی می گویند و یکی از اصولی است که اتحادیه اروپا بر آن بنا شده است.

همبستگی در اروپا مدتها موضوعی برای سخنرانی بود. اما پس از بحران یورو 2010 زمانی که یونان، ایرلند و پرتغال دسترسی به بازارهای سرمایه را از دست دادند و مجبور شدند به دنبال کمک مالی باشند، آن را در معرض آزمایش قرار داد.

بسیاری در اروپای شمالی شوکه شدند: اجازه دادن به کشورهایی که قوانین پول واحد را نادیده گرفته بودند برای تکیه بر شرکای خود صرفاً دعوتی بود برای زیر پا گذاشتن مکرر قوانین.

این نبرد به مدت پنج سال، با پیچ و خم‌های فراوان و مشکلات اقتصادی غیرضروری زیادی به طول انجامید تا اینکه در سال 2015 با تصمیم برای حفظ یونان در داخل یورو به پایان رسید.

هنگامی که شوک همه گیر کووید-19 اروپا را در سال 2020 وارد کرد، این درس فراموش نشده بود. بانک مرکزی اروپا به سرعت یک برنامه اختصاصی خرید دارایی را راه اندازی کرد و خود اتحادیه اروپا در عرض چند ماه دو ابتکار راهگشا را ابداع کرد.

این اتحادیه طرحی مشترک برای خرید و توزیع واکسن تهیه کرد، به طوری که کشورهای عضو ثروتمندتر نتوانند از کشورهای فقیرتر پیشی بگیرند، و تسهیلات بازیابی و تاب آوری (RRF) را ایجاد کرد که از طریق آن کمک های بلاعوض و وام به کشورهای عضو با استقراض اتحادیه اروپا تامین می شود. اینها به درستی به عنوان همبستگی اروپایی در عمل مورد ستایش قرار گرفتند.

اما جنگ در اوکراین و پیامدهای اقتصادی آن فصل جدید و پیچیده ای را برای اتحادیه اروپا باز کرده است. شوک آشکارا بسیار نامتقارن است.

به عنوان مثال، در حال حاضر 1.2 میلیون پناهنده اوکراینی در لهستان وجود دارد، اما تنها 130000 پناهنده در اسپانیا وجود دارد - تفاوتی تقریباً ده به یک بین کشورهایی با جمعیت مشابه.

وابستگی به گاز طبیعی روسیه نیز بسیار ناهموار است. عرضه از روسیه حدود یک چهارم کل تقاضای انرژی در مجارستان، لتونی و اسلواکی و حدود یک هشتم در آلمان و ایتالیا را پوشش می دهد، اما سهم ناچیزی در اسپانیا و پرتغال دارد.

در مواقع عادی، مقابله با این عدم تقارن چالش بزرگی برای اتحادیه اروپا خواهد بود. اما تفاوت عمده و اساسی با تهدیدات قبلی برای انسجام بلوک این است که اروپا با دشمن خارجی یعنی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روبرو است که تمایل خود را برای بهره برداری و تشدید اختلافات بین کشورهای اروپایی و در داخل کشور پنهان نمی کند. هدف نهایی پوتین نابودی اتحادیه اروپا است.

برای این منظور، او مخالفان روسیه را با کاهش عرضه گاز مجازات می‌کند و به متحدان اروپایی روسیه برای وفاداری آنها پاداش می‌دهد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، که اکنون کاملاً روایت روسیه را تایید کرده است، اعلام کرد که اتحادیه اروپا با اعمال تحریم ها علیه روسیه "به ریه های خود شلیک کرد" و وزیر خارجه خود را برای مذاکره درباره خرید گاز اضافی به مسکو فرستاد.

افشای اخیر ائتلاف دولت ایتالیا به رهبری ماریو دراگی، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، به وضوح خبر بدی در این زمینه است. دراگی نه تنها مدافع شدید سرسختی در برابر تجاوز روسیه و معمار کلیدی تحریم های اتحادیه اروپا بود، اما سه حزب (جنبش پنج ستاره، لیگ و فورتزا ایتالیا) که باعث فروپاشی دولت او شدند، طیف‌های مختلفی از افکار طرفدار روسیه را نشان می‌دهند. پوتین بدون شک اینجا گل زده است.

با این حال، همبستگی اتحادیه اروپا در زمینه انرژی کمتر است. واکنش‌های اولیه به طرح کاهش تقاضای گاز اروپا که در 20 ژوئیه توسط اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا ارائه شد، دست کم جالب بود.

با توجه به پیشنهاد اولیه، همه کشورهای عضو باید در نظر داشته باشند که مصرف گاز خود را در زمستان تا 15 درصد کاهش دهند. علاوه بر این، این کاهش ها می تواند در صورت هشدار انرژی ناشی از خطر قابل توجه کمبود شدید گاز یا تقاضای فوق العاده بالا اجباری شود. به عبارت دیگر، اسپانیا که به گاز روسیه وابسته نیست، در صورتی که روسیه صادرات خود به آلمان را محدود کند، انتظار می رود مصرف داخلی خود را کاهش دهد.

این طرح به وضوح به عنوان مبنایی برای بحث روی میز گذاشته شد. موضوعات دیگری مانند تعویق سیاسی بحث برانگیز تعطیلی برنامه ریزی شده نیروگاه های هسته ای یا زغال سنگ، خرید مشترک گاز طبیعی مایع، و گسترش زیرساخت های اتصال باید بخشی از مذاکرات باشد. اما واکنش‌های منفی فوری از سوی اسپانیا، پرتغال و یونان به معنای تکراری بود که این کشورها در جریان بحران یورو در یک دهه پیش متحمل شدند.

پس از چند روز مذاکره، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در 26 ژوئیه با یک نسخه ضعیف از این طرح موافقت کردند. اما از نظر کمی به سختی کافی است و پر از معافیت است. علاوه بر این، برای الزام هر گونه کاهش نیاز به رأی گیری در شورای اروپا دارد.

هنگامی که 13 مستعمره آمریکا در سال 1776 اعلامیه استقلال را امضا کردند، بنجامین فرانکلین به قول معروف گفت: "ما باید همه با هم آویزان شویم، یا مطمئناً همه ما جداگانه آویزان خواهیم شد." با پیامدهای جنگ اوکراین که انسجام اروپا را تهدید می کند، هشدار فرانکلین اهمیت جدید و شدیدی پیدا کرده است.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 77

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری