اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12130
بروزرسانی: سه شنبه, ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۵۰

اقتصاددانان می گویند روسیه با گمنامی اقتصادی روبرو است


 

چندین اقتصاددان گفته اند که روسیه در درازمدت به دلیل تحریم های بین المللی و فرار کسب و کارها با "فراموشی یا گمنامی اقتصادی" مواجه است.

صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته تخمین تولید ناخالص داخلی روسیه برای سال 2022 را 2.5 درصد ارتقا داد، به این معنی که پیش‌بینی می‌شود اقتصاد امسال 6 درصد کاهش یابد.

صندوق بین‌المللی پول گفت که به نظر می‌رسد اقتصاد بهتر از حد انتظار از رگبار تحریم‌های اقتصادی عبور کرده است.

بانک مرکزی روسیه در اواخر ژوئیه با کاهش نرخ بهره اصلی خود به 8 درصد، پایین تر از سطح قبل از جنگ، با اشاره به تورم آرام، ارز قوی و خطر رکود بازارها را غافلگیر کرد. 

روبل از زیان های اولیه تاریخی پس از تهاجم به اوکراین بهبود یافت تا در سال جاری در بازار ارز جهانی به بهترین عملکرد تبدیل شود و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را بر آن داشت تا اعلام کند که تحریم های غرب شکست خورده است.

در همین حال، روسیه به صادرات انرژی و سایر کالاها ادامه داده و در عین حال از وابستگی اروپا به گاز خود استفاده می کند.

با این حال، بسیاری از اقتصاددانان هزینه های طولانی مدتی را برای اقتصاد روسیه ناشی از خروج شرکت های خارجی می بینند - که به ظرفیت تولید و سرمایه ضربه می زند و منجر به "فرار مغزها" می شود - همراه با از دست دادن بازارهای بلندمدت نفت و گاز و کاهش دسترسی به واردات حیاتی فناوری.

ایان برمر، رئیس گروه اوراسیا، روز دوشنبه به سی‌ان‌بی‌سی گفت که اگرچه اختلالات کوتاه‌مدت ناشی از تحریم‌ها کمتر از پیش‌بینی‌های اولیه است، اما بحث واقعی فراتر از سال 2022 است.

او گفت:  شواهد حاکی از آن است که نابسامانی های تولیدی در حال افزایش است، زیرا موجودی ها تمام می شوند و کمبود قطعات خارجی الزام آور می شود. تراشه ها و حمل و نقل از جمله بخش هایی هستند که در برخی موارد منعکس کننده تقاضای نظامی دوگانه هستند. 

معوقات دولتی ممکن است به کمبودهای بیشتر کمک کند. واردات کالاهای مصرفی در حال افزایش است اما کالاهای واسطه ای/سرمایه گذاری کمتر است. 

برمر تأکید کرد که با تشدید تحریم‌ها و افزایش نارضایتی مردم، تحصیل‌کرده‌ها روسیه را ترک می‌کنند و بر اهمیت تحریم‌های تجاری بر روی فناوری‌های حساس و زمان طولانی‌تری که تحریم‌ها بر اساس آن بهره‌وری و روند رشد را تضعیف می‌کنند، تأکید می‌کند.

فرار مغزها منجر به کاهش مستقیم جمعیت در سن کار به ویژه کارگران با بهره وری بالا و کاهش تولید ناخالص داخلی می شود.

این بر بهره وری کلی، کاهش نوآوری و بر اعتماد کلی به اقتصاد، کاهش سرمایه گذاری و پس انداز تاثیر می گذارد. 

گروه اوراسیا کاهش مداوم و بلندمدت فعالیت اقتصادی را پیش بینی می کند که در نهایت منجر به کاهش 30 تا 50 درصدی تولید ناخالص داخلی روسیه نسبت به سطح قبل از جنگ می شود.

به طرز فاجعه باری فلج کننده

یک مطالعه دانشگاه ییل که ماه گذشته منتشر شد که نویسندگان آن می‌گویند تصویری واقعی‌تر از آنچه کرملین ارائه می‌دهد را تجزیه و تحلیل می‌کند، استدلال می‌کند که شایعات بقای اقتصادی روسیه بسیار اغراق‌آمیز شده‌اند.

این مقاله پیشنهاد می‌کند تحریم‌های بین‌المللی و خروج بیش از 1000 شرکت جهانی اقتصاد روسیه را «فاجعه‌بار» فلج می‌کند.

اقتصاددانان ییل گفتند موقعیت استراتژیک روسیه به‌عنوان صادرکننده کالا به‌طور جبران‌ناپذیری بدتر شده است، زیرا اکنون با از دست دادن بازارهای اصلی سابق خود با موقعیت ضعیفی دست و پنجه نرم می‌کند و با چالش‌های سختی مواجه است که با صادرات غیرقابل تعویض مانند گاز لوله‌کشی، به سمت آسیا حرکت کند.

آنها افزودند که واردات روسیه تا حد زیادی سقوط کرده است و مسکو اکنون با چالش‌هایی در تأمین منابع، قطعات و فناوری از شرکای تجاری که به‌طور فزاینده‌ای پریشان هستند و در نتیجه شاهد کمبود عرضه گسترده در اقتصاد داخلی خود است، مواجه است.

علیرغم توهمات پوتین مبنی بر خودکفایی و جایگزینی واردات، تولید داخلی روسیه به طور کامل متوقف شده است و ظرفیتی برای جایگزینی مشاغل، محصولات و استعدادهای از دست رفته وجود ندارد. در این گزارش آمده است که تهی شدن پایه نوآوری و تولید داخلی روسیه به افزایش قیمت ها و نگرانی مصرف کنندگان منجر شده است.

در نتیجه عقب‌نشینی تجاری، روسیه شرکت‌هایی را از دست داد که تقریباً 40 درصد از تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دادند، تقریباً تمام سه دهه سرمایه‌گذاری خارجی را معکوس کرد و خروج دسته جمعی از پایگاه اقتصادی روسیه، سرمایه و فرار جمعیت بی‌سابقه‌ای را تقویت کرد.

راهی برای خروج از «فراموشی اقتصادی» وجود ندارد

انعطاف ظاهری اقتصاد روسیه و احیای روبل تا حد زیادی به افزایش قیمت انرژی و اقدامات کنترل سرمایه سختگیرانه - که توسط کرملین برای محدود کردن میزان خروج ارز از کشور به اجرا درآمد - همراه با تحریم هایی که ظرفیت واردات آن را محدود می کند، نسبت داده می شود.

روسیه بزرگترین صادرکننده گاز و دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است و بنابراین ضربه به تولید ناخالص داخلی ناشی از جنگ و تحریم های مرتبط با آن به دلیل قیمت های بالای کالاها و وابستگی مداوم اروپا به انرژی روسیه در حال حاضر کاهش یافته است.

روسیه اکنون برخی از کنترل های سرمایه خود و نرخ های بهره را کاهش داده است تا ارز را پایین بیاورد و حساب مالی خود را تقویت کند.

پوتین به طور آشکار به مداخله مالی و پولی ناپایدار و چشمگیر متوسل می شود تا این ضعف های ساختاری اقتصادی را برطرف کند، که برای اولین بار در سال ها بودجه دولت او را با کسری مواجه کرده و ذخایر خارجی او را حتی با قیمت های بالای انرژی تخلیه کرده است.

اقتصاددانان ییل می‌گویند وضعیت مالی کرملین در وضعیت بسیار وخیم‌تری از آنچه به طور معمول تصور می‌شود قرار دارد.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که بازارهای مالی داخلی روسیه با وجود کنترل‌های شدید سرمایه، بدترین عملکرد را در سال جاری تاکنون در جهان داشته‌اند، و سرمایه‌گذاران در «ضعف پایدار و مداوم در اقتصاد با نقدینگی و قراردادهای اعتباری» همراه با طرد مؤثر روسیه از بازارهای مالی بین المللی قیمت گذاری کرده‌اند.

گزارش به نتیجه رسید که با نگاهی به آینده، تا زمانی که کشورهای متحد در حفظ و افزایش فشار تحریم ها علیه روسیه متحد بمانند، هیچ راهی برای خروج از فراموشی اقتصادی برای روسیه وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 + 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 82

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری