اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12138
بروزرسانی: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۴:۱۰

عفو سامسونگ و احساسات عشق و نفرت کره ای‌ها به سرمایه داران

عفو سامسونگ و احساسات کره ای‌ها
 

هنگامی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مه از کره جنوبی بازدید کرد، اولین توقف او یک کارخانه بزرگ نیمه هادی سامسونگ الکترونیک در جنوب سئول بود.

به عنوان راهنمای تور بایدن، لی جائه یونگ، رهبر بالفعل بزرگ‌ترین شرکت سامسونگ کره جنوبی که در سال‌های اخیر تولید تراشه‌ها را برای حفظ برتری در بخش رقابتی افزایش داده است، حضور داشت.

اپتیک این دیدار برای لی، که مانند بسیاری از سرمایه گذاران تجاری کره جنوبی، گذشته شطرنجی دارد، کلیدی بود. تحلیلگران می گویند که ظاهر شدن با بایدن بخشی از روند بازسازی چهره لی پس از محکومیت کیفری بود. این روند در روز جمعه به اوج خود رسید که یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی، لی را در میان دریافت کنندگان عفو ریاست جمهوری به مناسبت روز آزادی، که نشان دهنده پایان اشغال کره در سال های 1910-1945 ژاپن است، معرفی کرد.

کیم سی وان، استاد اقتصاد در دانشگاه زنان در سئول، به الجزیره گفت: ظاهر لی در کارخانه و نگاه رئیس جمهور ایالات متحده که فناوری سامسونگ را در اولویت قرار می دهد، "با برجسته کردن فناوری درجه یک و تسلط سامسونگ در بازار جهانی، خشم مردم را نسبت به سامسونگ کاهش داد."

عفو لی غیرمنتظره نبود. رؤسای جمهور معمولاً برای تعطیلات که در روز دوشنبه است عفو می کنند و در سال های گذشته رهبران تجاری که به فساد یا اقدامات تجاری ناعادلانه متهم شده بودند، از جمله کسانی بودند که عفو دریافت کردند. پدر فقید لی، رئیس سابق سامسونگ، لی کان هی، دو بار مورد عفو ریاست جمهوری قرار گرفت.

لیست عفو شده‌های امسال شامل شخصیت‌های تجاری برجسته دیگری مانند کانگ دوک سو، رئیس سابق گروه تجاری و نگهداری کشتی STX Group و چانگ سائه جو، رئیس شرکت کارخانه فولاد Dongkuk بود. 

پیش از اعلام رسمی در روز جمعه، یون، پرچمدار حزب محافظه کار قدرت خلق، گفت: او امیدوار است که عفو فرصتی باشد برای همه مردم ما تا گرد هم آیند و بر بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کووید-19 غلبه کنند.

لی سامسونگ در سال 2017 پس از محکوم شدن به رشوه دادن به پارک گئون های، رئیس جمهور وقت، به عنوان بخشی از رسوایی فساد گسترده ای که کشور را تکان داد و منجر به برکناری پارک از مقامش شد، به پنج سال زندان محکوم شد.

لی پیش از آزادی مشروط در سال گذشته، 19 ماه را در زندان گذراند. این عفو بسیار مهم است زیرا هر گونه سختگیری در مورد نقش لی در شرکت را حذف می کند و می تواند راه را برای تصدی پست ریاست گروه سامسونگ به طور رسمی هموار کند.

سامسونگ شاخک هایی دارد که در سرتاسر اقتصاد کره جنوبی گسترش یافته است و بزرگترین کارفرما است که باعث می شود بسیاری در این کشور آن را چیزی فراتر از یک شرکت و به عنوان یک نماد ملی ببینند.

این شرکت بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های حافظه در جهان است و سخت تلاش می‌کند تا با شرکت تولید نیمه‌رسانا تایوان در بخش ریخته‌گری رقابت کند.

تاثیر مثبت بر اقتصاد

حامیان عفو لی از این تصمیم به عنوان به رسمیت شناختن نقش سامسونگ به عنوان یک بازیگر کلیدی در رقابت جهانی برای برتری تراشه ها و اهمیت این صنعت برای اقتصاد مبتنی بر صادرات کره جنوبی استقبال کردند.

کیم، پروفسور گفت: از آنجایی که مشاغل اصلی سامسونگ، مانند نیمه هادی ها، به سرمایه گذاری های عظیم و پرخطر نیاز دارند، تصمیمات به موقع توسط رهبر ارشد بسیار مهم است. از این نظر، عفو می تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد.

در نظرسنجی ماه ژوئیه که توسط مجله امور جاری سیسین انجام شد، 69 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که از عفو لی حمایت می کنند. سیسین حمایت قوی از عفو را به این تصور عمومی نسبت داد که لی به عنوان رهبر شرکت شاخص کشور، به اقتصاد کمک می کند.

زمانی که لی کان هی، پدرسالار سامسونگ، دومین عفو ریاست جمهوری خود را در سال 2009 پس از محکومیت به اختلاس و فرار مالیاتی دریافت کرد، لی میونگ باک، رئیس جمهور وقت، این تصمیم را توجیه کرد تا به تاجر اجازه دهد در پیشنهاد کره جنوبی برای میزبانی بازی های المپیک زمستانی 2018 شرکت کند.

رئیس‌جمهور سابق لی، که هیچ نسبتی با خانواده سامسونگ ندارد، بعداً به اتهام فساد به زندان افتاد و نامزد ناموفقی برای آخرین دور عفو بود.

برای مخالفان، توانایی مستمر سامسونگ برای طفره رفتن از پاسخگویی در قبال جرایم جدی، پیام خطرناکی را برای رهبران گروه‌هایی که بر اقتصاد مسلط هستند ارسال می‌کند.

یانگ جونسوک، استاد اقتصاد در دانشگاه کاتولیک، به الجزیره گفت: عفو حاکمیت قانون را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود رهبران گروه‌ها به نظر فراتر از قانون باشند.

یکی از انجمن های کارگران سامسونگ الکترونیک بیانیه ای منتشر کرد که در آن عفو لی را به این دلیل که اعطای عفو لی به منزله تایید ضمنی موضع ضد اتحادیه این شرکت است، محکوم کرد.

آنچه که عفو لی جائه یونگ نماد آن است، تکمیل استراتژی سفیدپوش سامسونگ است که مجازات مسئولین را لغو می کند.

با توجه به اینکه لی اکنون یک مرد آزاد است، مردم کره جنوبی منتظرند تا ببینند آیا سود بادآورده‌ای اقتصادی وجود دارد یا خیر. لی در بیانیه‌ای در روز جمعه گفت که توجه دولت و مردم را ارج می‌نهد و با سرمایه‌گذاری مستمر و ایجاد شغل به اقتصاد کمک می‌کند.

یانگ گفت، حداقل در کوتاه مدت، لی اقداماتی انجام خواهد داد که این تصور را ایجاد می کند که اقتصاد کره جنوبی را تقویت کند.

لی یا از نظر اخلاقی یا احساس موظف به انجام کاری خواهد بود که می تواند وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد، بنابراین ممکن است لازم باشد سرمایه گذاری هایی را که سامسونگ وعده داده است انجام دهد.

عفو لی مطابق با سنت تجاری کره جنوبی است. 

روسای جمهور قبلی، به ویژه مون جائه این، سلف یون، اظهاراتی در مورد کاهش قدرت سامسونگ و سایر شرکت ها ارائه کردند، اما در نهایت به اولویت خود در تجارت کره جنوبی پیوستند. 

 

 

 

 

 

 + 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 69

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری