اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 6996
بروزرسانی: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۱۰
معاون وزیر نفت

وزارت نفت نباید به خام فروشی متهم شود/ دولت مجاز به ساخت و سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها نیست/مشکل تولید بنزین یورو۴ ستاره‌ خلیج‌فارس به زودی حل می شود


 

به گزارش اتاق ۲۴ عباس کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با رد این موضوع که صنعت نفت به سمت و سوی خام فروشی رفته است، گفت: وزارت نفت، ۹ پالایشگاه تولید فراورده های نفتی راطبق اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار کرد و از بخش خصوصی برای ساخت دهمین پالایشگاه یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حمایت می کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت و وزارت نفت مجاز به ساخت و سرمایه گذاری در پالایشگاه ها نیست، بنابراین تنها می توان بخش خصوصی را در این زمینه فعال کرد و مجوز خوراک برای پالایشگاه ها صادر کرد.

وی تاکید کرد: با این شرایط کارشناسان اقتصادی نمی توانند وزارت نفت را به خام فروشی متهم کنند، به نظر می رسد آنها از ساز و کارهای قانونی در خصوص فعالیت وزارت نفت مطلع نیستند و باید بدانند که مسائل تکنیکی با مسائل سیاسی نقاط افتراق بسیاری دارند.

کاظمی با تاکید براینکه وزارت نفت از سرمایه گذاری در پالایشگاه ها حمایت می کند، گفت: وزارتخانه ۹ پالایشگاه خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است و از ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان دهمین پالایشگاه توسط بخش خصوصی حمایت می کند، از سوی دیگر پالایشگاه سیراف را طراحی کرده ایم تا بخش خصوصی هر چه زودتر وارد حوزه تولید شود.

وزارت نفت به خام فروشی متهم نشود

معاون وزیر نفت در خصوص پالایشگاه های دیگر توضیح داد: پالایشگاه سیراف در واقع هشت پالایشگاه محسوب می شود، با این حال باید هر سریع تر پالایشگاه های آناهیتا، پارس پترو و یاس از سوی بخش خصوصی تکمیل شود اما طبق قانون وزارت نفت از ساخت پالایشگاه ها منع شده است.  

این مسئول وزارت نفت با توجه به توضیحاتی که داده است تاکید دارد که نباید وزارت نفت به خام فروشی متهم شود و اتهام به وزارت نفت برخلاف جوانمردی است.

کاظمی در باره استاندارد بودن فراورده های پالایشگاه ها گفت: اینکه فراورده های پالایشگاه استاندارد هست یا نیست بحث دیگری است اما موضوع اصلی این است که پالایشگاه ها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی دیگر در اختیار دولت نیست.

وی ادامه داد: با این حال بایدعنوان کرد که پالایشگاه ها تولیدات صادراتی دارند  و تنها در تامین مصرف داخلی بنزین با مشکل مواجه هستیم که در این زمینه واردات داریم، طبق آمارهای موجود سال گذشته روزانه ۴۰۰ هزار شبکه فراورده نفتی صادر کردیم و امسال نیز به همین منوال عمل شده و مشکل خاصی در زمینه صادرات فراوده های نفتی نداریم.

بنزین یورو ۴ به زودی در ستاره خلیج فارس تولید می شود

کاظمی در ادامه گفت‌وگو باخبرگزاری خانه ملت به تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه ستاره خلیج فارش اشاره کرد و توضیح داد: در این زمینه ابهامی وجود ندارد، تنها مسئله این است که واحد آیزوماکس این پالایشگاه هنوز راه نیافتاده است تا بنزینی منطبق بر استانداردهای یورو ۴ تولید شود، به محض راه اندازی این واحد بنزین یورو ۴ به بازار خواهد آمد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه فرآیندهای مکانیکی و مقدماتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نهایی شده است، گفت: تنها مسئله ای که برای تولید بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه وجود دارد فاصله افتادن برای اتصال واحد آیزوماکس است که با پیگیری موضوع به زودی بنزین یورو ۴ تولید می شود، در این زمینه مشکلی در خصوص تزریق خوراک نداریم./

پایان پیام+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 551
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری