اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12133
بروزرسانی: سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۵۳

هند با 12.4 درصد خلبان زن، دو برابر بیشتر از آمریکا خلبان زن دارد

هند با 12.4 درصد خلبان زن، دو برابر بیشتر از آمریکا خلبان زن دارد
 

نیودیتا باسین در سال 1989 جوان‌ترین کاپیتان خطوط هوایی تجاری جهان شد، اما خلبان هندی هنوز سال‌های اولیه خود را به یاد می‌آورد که خدمه دیگر از او می‌خواستند با عجله وارد کابین خلبان شود تا مسافران با دیدن زنی که با هواپیمایشان پرواز می‌کند عصبی نشوند.

سه دهه پس از شروع حرفه باسین، خلبانان زن دیگر در هند چیز کمیابی نیستند، و این کشور را در زمینه تنوع در صنعت هواپیمایی به یک داستان موفقیت تبدیل کرده است.

انجمن بین‌المللی خلبانان زن خطوط هوایی تخمین می‌زند هند بالاترین درصد خلبانان زن را در سراسر جهان دارد، با حدود 12.4 درصد از کل خلبانان زن، در مقایسه با 5.5 درصد در ایالات متحده، بزرگترین بازار هوانوردی جهان، و 4.7 درصد در بریتانیا.

این آمار سوالاتی را در مورد این که چگونه یک کشور - که در رتبه 135 در بین 146 کشور در رتبه بندی کشورها بر اساس برابری جنسیتی در مجمع جهانی اقتصاد قرار دارد - می تواند روند را در این صنعت خاص معکوس کند، ایجاد می کند. برخی از پاسخ‌ها ممکن است برای کشورهای دیگر و بخش‌هایی که تلاش می‌کنند زنان بیشتری را در صفوف خود قرار دهند، درس‌هایی ارائه دهد.

کسب‌وکارهایی که تنوع بیشتری دارند، عملکرد بهتری دارند و حتی برخی از مطالعات نشان داده‌اند که خلبان‌های زن حوادث ایمنی کمتری دارند. استخدام زنان بیشتر همچنین می‌تواند به خطوط هوایی کمک کند تا کمبود کارکنان را برطرف کنند که باعث اختلال در سفر می‌شود، زیرا جهان از همه‌گیری کووید بیرون می‌آید و تقاضای برگشت به نقطه اول را دارد.

پیشگامانی مانند باسین می گویند که زنان هندی توسط مجموعه ای از عوامل از برنامه های اطلاع رسانی گرفته تا بهبود سیاست های شرکتی و حمایت قوی خانواده تشویق می شوند. بسیاری از زنان هندی به پرواز از طریق بال هوایی ارتش ملی کادت که در سال 1948 تشکیل شده بود جذب شدند، نوعی برنامه جوانان که در آن دانشجویان برای کار با هواپیماهای کوچک آموزش می بینند. برای اینکه آموزش گران قیمت خلبانی تجاری برای زنان در دسترس باشد، برخی از دولت های ایالتی به آن یارانه پرداخت می کنند و شرکت هایی مانند هوندا موتور برای یک دوره 18 ماهه در یک مدرسه پرواز هند بورسیه تحصیلی کامل می دهند و به آنها کمک می کنند تا شغل پیدا کنند.

میشل هالران، استاد و مدیر طرح‌های تنوع در دانشگاه هوانوردی در فلوریدا، گفت: هند از دهه‌ها پیش شروع به استخدام زنان در پست‌های اصلی از جمله خلبانان کرده است. در ایالات متحده، ما فقط به دلیل کمبود شدید خلبان و تکنسین فعلی، تقاضا برای یک جنبش تنوع در هوانوردی را آغاز کرده ایم.

نیروی هوایی هند در دهه 1990 شروع به استخدام خلبانان زن برای هلیکوپترها و هواپیماهای ترابری کرد. تا این سال بود که آنها اجازه یافتند نقش های جنگنده را ایفا کنند. 

برخی از خطوط هوایی در هند در حال طراحی سیاست هایی برای حفظ استعدادهای زن هستند. IndiGo، بزرگترین شرکت هواپیمایی مسافربری هند، گفت که انعطاف پذیری را به خلبانان و خدمه زن ارائه می دهد تا در دوران بارداری به کار خود بدون احتساب وظایف پروازی ادامه دهند. 26 هفته مرخصی زایمان با حقوق که طبق قانون لازم است دریافت میکنند و همچنین مهدهای کودک را برای مراقبت از کودکان ارائه می دهد. زنان خلبان می توانند یک قرارداد منعطف با مرخصی دو هفته ای در یک ماه تقویمی، تا زمانی که کودک 5 ساله شود، انتخاب کنند.

هانا خان، یک خلبان تجاری با یک شرکت هواپیمایی هندی، گفت که برخی از شرکت های حمل و نقل همچنین یک راننده و نگهبان را برای سوار کردن زنانی که در اواخر شب پرواز می کنند، تعیین می کنند. 

بسیاری از خلبانان زن در هند نیز توضیح ساده‌تری برای موفقیت‌های خود دارند: حمایت خانواده. خلبانان می گویند ساختار خانوادگی هند، جایی که خانواده های گسترده اغلب با هم زندگی می کنند و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و عمه ها اغلب به تربیت فرزندان یا مدیریت خانواده کمک می کنند، به ویژه در صنعتی که نیازمند ساعات طولانی و سفر منظم دور از خانه است، مفید است.

این راز نیست که ما از حمایت والدین برخورداریم و استخدام کارمندان یک امر عادی است. خانم‌هایی مثل من می‌توانند پنج روز به سان فرانسیسکو پرواز کنند و به اتفاقاتی که در خانه می‌افتد فکر نکنند. تو این راحتی را داری.

تعداد مطلق خلبانان زن همچنان در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر از هند است، زیرا بازارهای خطوط هوایی در مکان‌هایی مانند ایالات متحده بسیار بزرگ‌تر است و تعداد کارکنان آن، هم مردان و هم زنان بیشتر است. با این حال، استخدام زنان بیشتر می‌تواند کسری مداوم خلبانان و کارکنان فرودگاه را کاهش دهد که خطوط هوایی را مجبور به کاهش و لغو پروازها می‌کند. شرکت بوئینگ تخمین می زند که جهان در دو دهه آینده به بیش از 600000 خلبان جدید نیاز خواهد داشت.

طبق گزارش شبکه ایمنی هوانوردی، ایالات متحده از سال 1945 تقریباً پنج برابر بیشتر از هند سوانح هوایی مرگبار داشته است، در حالی که بریتانیا 15 حادثه مرگبار دیگر داشته است. برخی از تفاوت های آماری می تواند به سادگی نتیجه این باشد که ایالات متحده یک بازار هوانوردی بزرگتر از هند است زیرا پروازهای بیشتر احتمال تصادف را افزایش می دهد. با این حال، بسیاری از خلبانان بر این باورند که داشتن درصد زیادی از زنان حداقل برای ایمنی مفید است.

زنان هندی که در صنعت هواپیمایی موفق بوده اند به دختران در مورد هوانوردی آموزش می دهند. هارپریت دی سینگ، که اولین زنی بود که در سال 2020 مسئولیت یک شرکت هواپیمایی هندی را بر عهده گرفت، برنامه‌های اطلاع رسانی را در مدارس برای افزایش آگاهی در مورد مشاغل از جمله خلبان، تکنسین و کنترل کننده ترافیک هوایی اجرا می‌کند.

سینگ گفت: «در طی یک دوره زمانی، این تلاش مداوم در سراسر کشور منجر به انتخاب تعداد زیادی از زنان شده است که حرفه‌ای را که برخی حتی نمی‌دانستند وجود دارد، انتخاب کنند.

 

 + 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 73
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری