اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 12047
بروزرسانی: دوشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۵۱

سیمون کوزنتس در 1971 چرا جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد؟


 

سیمون کوزنتس در سال 1901 در پینسک، در امپراتوری روسیه، یا همان بلاروس امروزی، از پدر و مادری یهودی-لیتوانیایی متولد شد.

در سال 1922 خانواده به ایالات متحده مهاجرت کردند و چهار سال بعد او مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را در دانشگاه کلمبیا گرفت.

وسلی میچل، مربی او در کلمبیا، دفتر ملی تحقیقات اقتصادی را تأسیس کرد که کوزنتس برای بیش از 30 سال از سال 1927 با آن وابسته بود. او همچنین با همسر آینده اش، ادیت، آشنا شد. آنها در سال 1927 ازدواج کردند و صاحب دو فرزند شدند.

فعالیت های سیمون کوزنتس

سیمون کوزنتس بیشتر برای عموم به خاطر منحنی کوزنتس شناخته می شود که رابطه بین رشد اقتصادی و نابرابری را توصیف می کند. با این حال، این نظریه ها مربوط به زمان بعدی هستند. جایزه نوبل به او برای کارهای قبلی او در زمینه رشد و اندازه اقتصاد اعطا شد.

او روش هایی را برای محاسبه اندازه درآمد یک ملت و تغییرات در آن ایجاد کرد و مفهوم تولید ناخالص ملی (GNP) را استاندارد کرد. 

کوزنتس همچنین نوسانات نرخ رشد اقتصاد را در دوره های طولانی و اینکه چگونه این نوسانات با رشد جمعیت مرتبط است را تحلیل کرد.

کوزنتس در مطالعات تاریخی و اقتصادی خود در دهه 1970 ایده تعامل بین علم و فناوری (نوآوری ها) و تغییرات نهادی و همچنین نقش عوامل خارج از اقتصاد را بیان کرد، مانند عواملی که ناشی از عوامل اخلاقی و سیاسی است. اقلیم در جامعه و تأثیر آنها بر پیشرفت و نتایج رشد اقتصادی.

کوزنتس در سال 1971 جایزه علوم اقتصادی را به خاطر تفسیر تجربی او از رشد اقتصادی که منجر به بینش جدید و عمیق تر در ساختار اقتصادی و اجتماعی و فرآیند توسعه شد دریافت کرد.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید: 152

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری