اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 7663
بروزرسانی: شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۷:۲۰
رئیس اتاق بازرگانی شیراز

مردم ایران معادل ۶۰ درصد درآمد نفتی کشورشان و به اندازه ۱۰ کشور اروپایی مواد غذایی به سطل زباله می‌ریزند

به گزارش اتاق 24 جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز شنبه 11 آذر در آئین نکوداشت سالروز جهانی غذا در شیراز بیان کرد: مردم ایران معادل ۶۰ درصد درآمد نفتی کشورشان و به اندازه ۱۰ کشور اروپایی مواد غذایی به سلطه زباله می‌ریزند. بیشترین حجم ضایعات در ایران مربوط به نان، میوه و سبزیجات و برنج است که حجم ضایعات مواد غذایی در ایران معادل ۳۵ میلیون تن و ارزش ۱۵ میلیارد دلار است در حالی که سالانه در جهان ۹۰۰ میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند و با ضایعات مواد غذایی می توان فقر را در جهان ریشه کن کرد.

وی افزود: در کشور های در حال توسعه ضایعات غذا بیشتر مربوط به فرآیند برداشت تا فرآوری است و در کشورهای توسعه یافته بیشترین ضایعات غذا در خرده فروشی ها و به دست مصرف کنندگان نهایی اتفاق می افتد.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز
 

رئیس اتاق بازرگانی شیراز اظهارداشت: تحلیل زیان ناشی از ضایعات غذا در ایران در بخش منابع آبی واقعیت های تکان دهنده دیگری را فاش می کند که میزان آبی که برای ضایعات کشاورزی در ایران مصرف می شود معادل ۹ و سه دهم میلیارد متر مکعب و معادل کل آب مصرفی مردم کشور و صنایع است.

رازقی با بیان اینکه در ایران به دلیل نداشتن صنعت بازیافت پیشرفته بخش قابل توجهی از مواد غذایی تلف می شود اضافه کرد: کاهش ضایعات مواد غذایی در درجه اول باید با ارتقای فناوری و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در زنجیره تولید کنترل شود و سپس به بحث فرهنگ سازی برای مصرف کننده نهایی پرداخته شود.

وی ادامه داد: صنایع غذایی بیشتر از خودروسازان اشتغال ایجاد می کنند و بر اساس اطلاعات رسمی مرکز آمار ایران بیش از ۱۹۰ هزار نفر در حوزه صنایع غذایی ایران به فعالیت مشغول اند و میزان صادرات صنایع غذایی ایران چهار و نیم میلیارد دلار برآورد شده است.

وی عنوان داشت: فعالان صنایع غذایی کشور اعتقاد دارند تنها با توسعه بازارهای منطقه ای امکان صادرات محصولات غذایی به میزان ۴۰ برابر صادرات فعلی به کشورهایی مانند روسیه وجود دارد.

رازقی تصریح کرد: آخرین گزازش مرکز آمار ایران تایید می کند که صنایع موتوری و خودروسازی رتبه سوم اشتغال را با ۱۳۰ هزار کارگر در اختیار دارند و صنایع غذایی به میزان ۵۰ هزار شغل بیشتر از صنعت خودروسازی برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است.

وی افزود: با این حال حضور دولت در این صنعت راه را برای صنایع غذایی ناهموار کرده به طوری که بخش خصوصی مجالی برای حضور در برخی از بخش های صنعت غذایی کشور را ندارند.

رازقی با بیان اینکه بحران قیمت تمام شده یکی از مسایل مهم در افت در صنایع غذایی است بیان کرد: نظام بانکی و مالیاتی از عوامل موثر در ایجاد بحران قیمت تمام شده و مشکلات بخش تولید است که امکان رقابت کالاهای تولیدی را در بازارهای داخلی و خارجی می گیرد.+ 0
مخالفم - 0

بازدید: 223

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری