اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 7755
بروزرسانی: پنج شنبه, ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۵۲
ریزگردها

سونامی ریزگردها وعوارض آن


 

سونامی ریزگرده ها در مناطق جنوب کشور

به گزارش اتاق 24 ،امروزه بیماریهای سرطان و عقیمی مردان و سقط جنین و ناباروری و نوزادان نارس از مهمترین عوارض ریزگردها می باشد

عامل ریزگرد ها 

رخداد خشکسالی و کاستی های مدیریتی در کشورهای عراق، عربستان، سوریه و کشورهای جنوبی خلیج فارس، راهی شدن هر چه بیشتر ریزگردهابه سمت کشورمان را در پی دارد. بابهره گیری ازتصاویر ماهواره ای، اطلاعات نقشه های هواشناسی در منطقه و همچنین مدل سازی مسیرهای گرد وغبار و حرکت ذرات معلق، امکان شناسایی کانون های مهم گرد و غبار فراهم شده است که اکثر این کانون ها در شمال و غرب عراق و همچنین شرق سوریه قرار دارند، هر چند در بعضی موارد توفان هایی با منشاء جنوب عراق و عربستان هم گزارش شده است.

تعریف گرد و غبار

گرد وغباربه ذراتی بسیار کوچک و سبک با قطر کمتر از 5 میکرون اتلاق می شود که در اثر فرسایش بادی و بیابانزایی توسط باد تا مسافت بسیار طولانی جابجا شده و انتقال می یابند. باد به عنوان عامل ایجاد کننده این پدیده بوده است که در شمال خاورمیانه شکل می گیرد و باگذر از کوه های ترکیه و شمال عراق مانند قیفی به بیابان های عراق و سوریه سرازیر می شود و تا خلیج فارس و رسیدن به سطح آب های آزاد پیش رفته و گرد وغبار را منتقل می سازد

 عوامل کلی موثر بر ایجاد پدیده گرد وغبار

1. شرایط و ویژگی های عمومی جوی و تغییرات اقلیمی

2. کم بارشی و خشکسالی

3. مهار آبهای سطحی

4. انحراف مسیر رودخانه ها و بر داشت بی رویه از منابع آب

5. وضعیت زمین و تغییر کاربری اراضی

6.دانه بندی و نوع خاک

7.فقدان پوشش گیاهی منطقه

8. میزان رطوبت خاک

9. وزش بادهای به نسبت شدید بر روی بیابانهای با خاک نرم و خشک

10. حرکت صعودی هوا و انتقال قائم ذرات گرد وخاک معلق

11. انتقال ذرات معلق توسط جریانات سطوح فوقانی جو به نقاط دورتر

بیماریها و خطرات ناشی از ریزگرده ها برای انسان

1.بیماری‌های قلبی و عروقی،

2.بیماری های مزمن ریه، آسم و آلرژی،

3.عقیمی مردان و ناباوری زنان

4. سقط جنین ونوزادان نارس

5. بیماری های روانی از جمله افسردگی و اضطراب

6. پیری زود رس

آلودگی شدید هوا در کوتاه مدت احتمال و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن را زیاد می کند. این اتفاق معمولا در کسانی رخ می دهد که مستعد بیماری قلبی عروقی هستنداین اتفاقات حاد می تواند به شکل های مختلف از جمله تنگی نفس و سکته قلبی بروز کند. آلودگی شدید هوا همچنین احتمال بروز ایست ناگهانی قلب (آریتمی) را به شدت بالا می برد یا در فرد ایجاد آریتمی (تغییر ریتم ضربان قلب)بدخیم می کند.بیماری وریز گرذدانشمندان اعلام کرده اند حتی سطوح «سالم» آلودگی هوا هم ممکن است بر رشد مغزی کودکان اثر بگذارد و سرعت و کیفیت آن را کاهش دهد.

 


 

 

دكتر جواد زرگوشي فوق تخصص کلیه و عضو انجمن طب  زناشویی اروپا,  ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد: گرد و غبار و آلودگي هوا باعث ناباروری زنان و عقيمي مردان مي شود.

وي تصريح کرد: آلودگي هوا با ريزگردها و گرد و غبار عوارض بسيار خطرناکي را براي مردم ايجاد مي کند. آلودگي هوا، ميزان سقط جنين و مرده زائی را چندين برابر مي کند.

دكتر زرگوشي افزود: پژوهش هاي اخير که نتايج آنها طي چندين مقاله در ژورنال هاي معتبر طب زناشوئي و باروري منتشر شده نشان مي دهند که آلودگي هوا با مختل شدن سلامت جنين، تولد نوزادان کم وزن، عدم رشد مناسب جنين، و نارس بودن نوزادان همراه است و تمامي اين عوارض در هواي پاک بسيار کمتر رخ مي دهند.

وي با بيان اينكه ميزان باروري زنان و مردان در اثر آلودگي هوا و پديده گرد و غبار به نحو بسيار محسوسي کم مي شود گفت: تعداد اسپرم مرداني که در نواحي با هواي آلوده کار و زندگي مي کنند به مراتب کمتر از مرداني است که از هواي پاک برخوردارند 

دانشمندان اعلام کرده اند حتی سطوح «سالم» آلودگی هوا هم ممکن است بر رشد مغزی کودکان اثر بگذارد و سرعت و کیفیت آن را کاهش دهد.
 مطالعات متعددی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را تایید کرده اند و بر این اساس اکنون بسیاری از مردم شناخت خوبی از ریسک ها یا پیامد های بودن در این شرایط دارند.
با این حال، واقعیت این است که حتی آنچه این روز ها به وضعیت ایمن یا سالم در حوزه سنجش و شاخص میزان آلودگی هوا معروف است هم احتمالا مضر است. مطالعه ای نشان داده که کودکان در رحم مادرشان هم در صورتی که در معرض آلودگی هوا در سطح ایمن یا سالم قرار گیرند، ممکن است دچار اختلالات مغزی باشند که بر عملکرد قوای شناختی آن ها طی دوران مدرسه اثرگذار است


 

 می توان گفت ریزگردها حساسیت های پوستی را در بدن برای افرادی که مبتلا به بیماری های پوستی هستند تشدید، و برای افراد عادی به بار می آورند.

 در خصوص علائم بیماری های پوستی از طریق ریزگردها قرمزی پوست همراه با خارش، خشکی پوست، سوختگی های پوستی و ... از علائم و نشانه های بیماری پوستی از طریق ریز گردها و آلودگی هوا هستند. متاسفانه ریزگردها که دامن گیر غرب کشور شده اند، مواد آلرژیک بسیاری همراه خود دارند، و این مواد در کل هوا معلق هستند، و بر روی بدن می نشینند و بدن به این مواد واکنش نشان می دهند و آلرژیک پوستی به بدن سرایت می کند


 

 ریزگردها را عامل بی حوصلگی و خستگی عمومی مردم نامید

فاروق وفائی بانه (روانشناس) ، منطقه کردستان، عنوان کرد: آلودگی هوا چه به صورت ریزگردها و چه به صورت زیست محیطی خطرناک می باشد.

وفائی بانه با اشاره به اینکه ریزگردها می‌تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های روانی باشد، گفت: مهمترین مشکلات روانی ناشی از ریزگردها افسردگی، استرس، پرخاشگری و بی حوصلگی افراد است.

 

وی با بیان اینکه افراد افسرده در حالت عادی دنیا را غبار آلود می‌بینند، افزود: هنگام آلودگی هوا، دنیا در نظر بیمار افسرده، غبار‌آلودتر و تیره‌ و تارتر و قدرت تصمیم‌گیری او ضعیف‌تر می‌شود و احساس می‌کند که بی‌انرژی، بی‌حوصله و خسته است. این عوامل سبب می‌شوند که در این بیمار افسردگی شدیدتر شود.

 

مدیر گروه سلامت روانی با اشاره به اینکه ریزگرد (haze) پدیده ‌ای است که از ترکیب ذرات ریز گردوغبار با هوای آلوده شهری به وجود می ‌آید، تصریح کرد: باید توجه داشت که در زمان بروز پدیده ریزگردها آستانه تحمل افراد بسیار کاهش می یابد . افراد به طور مداوم خسته و بی‌حوصله هستند، سردردهای میگرنی و عصبی در آنها تشدید می‌شود و حالت گیجی و منگی به آنها دست می‌دهد، ارتباطات اجتماعی افراد ضعیف و حتی تمرکزشان کاهش می‌یابد، هنگام رانندگی عجول‌تر و واقعا بدخلق می‌شوند.


 

 

راه های پیشگیری از آسیب های ریزگردها

  •  مزرعه بادی راه حلی برای مقابله با ريزگردها

نصب نيروگاه‌هاي بادی اقدامي است كه بايد صورت گيرد. تا سرعت باد را تبديل به انرژي تجديد‌پذير برق كند.  اگر سرچشمه‌هايي توليد ريزگردها در كشورهاي عراق، عربستان، سوريه و اردن كه مركز توليد ريزگرد هستند به فضای سبز تبديل شده يا نيروگاه بادي در اين نقاط نصب شود می تواند از پخش شدن خاك‌های فرسوده در منطقه جلوگيری كند.

  • (به هر گونه پوششی اطلاق می‌شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، روی سطح خاک گسترده می‌شود) به عقیده بعضی کارشناسان مالچ پاشی که انجام می شود روش اشتباهی است .مالچ پاشي روشی بسيار قديمی و در قرون ابتدايی بشر از آن استفاده مي كرده است. اين روش تنها باعث آلودگي خاك می شود.

مالچ يكی از مشتقات هيدروكربني نفت است، گفت: مالچ‌پاشی كار بسيار اشتباهي است و بر اثر اين اقدام خاك خاصيت خود را از دست می دهد.

 به جاي مالچ پاشي بهتر است بيابان‌ها را به فضای سبز تبديل كنند ضمن اين كه محيط زيست در اين راه مي‌توانند از كمك سازمان ملل استفاده كنند.
 

تغذیه مناسب هنگام  ریزگردها

1. منابع غذایی حاوی ویتامین E را میتوان جزء یکی از بهترین های تغذیه مناسب در هنگام آلودگی 

2. مصرف شیر و لبنیات 

3. روغن زیتون: 

4. محصولات گیاهی تازه و میوه ها

5. دانه فلاکسید، بذرک یا تخم کتان

6. سیر و پیاز

7. ماهی‌های بخارپز

8.آب انار، چای سبز، چای سفید و قهوه 

در نتیجه ریزگردها به گفته : محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز خبر داده که هم اکنون حدود ۱۴ استان کشور از جمله استان خوزستان، ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و اغلب استان‌های غربی و جنوبی کشور با مسئله ریزگردها درگیر هستند و در برخی روزها ریزگردها، استان تهران را نیز درگیر می‌کند. معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست کشور نیز بیان کرد: غیر از ایلام، استان‌های کرمانشاه، خوزستان، لرستان و برخی دیگر از نقاط کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

 + 0
مخالفم - 0

بازدید: 262

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری