هدر بالا
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ | ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری | ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
  1. مقالات اقتصادی
شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ ۲۱:۳۶
زمان مطالعه: 11 دقیقه
مطالعه اخیر گلدمن ساکس نشان داد که ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در واقع قادر هستند بر ۳۰۰ میلیون شغل تمام وقت در سراسر جهان تاثیر بگذارند که این امر می‌تواند منجر به ایجاد "اختلال قابل توجه" در بازار کار شود.

تنها مدت کوتاهی از عرضه ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی چت جی پی تی (Chat GPT) می‌گذرد، اما در حال حاضر این اپلیکیشن امواجی تازه را در دنیای تجارت ایجاد کرده است. کارشناسان معتقدند که چت جی پی تی و هوش مصنوعی مرتبط با آن می‌توانند برخی از مشاغل را از چنگ کارکنان یقه سفید بربایند و امنیت شغلی آنان را در آینده در معرض تهدید قرار دهند.

به گزارش بیزینس اینسایدر، از زمان انتشار چت جی پی تی توسط Open AI در نوامبر سال گذشته این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای نوشتن نامه‌های پوششی، ایجاد کتاب کودکان و حتی کمک به دانش آموزان در تقلب در نگارش مقاله‌های شان مورد استفاده قرار گرفته است.

چت بات ممکن است قدرتمندتر از آن چیزی باشد که ما تصور می‌کردیم. گوگل متوجه شد که این امکان وجود دارد که در صورت مصاحبه موتور جستجو بات را به عنوان یک کدگذار سطح ابتدایی در شرکت استخدام می‌کند.

کارمندان آمازون که چت جی پی تی را آزمایش کردند اعلام نمودند که "کار بسیار خوبی" را در پاسخگویی به پرسش‌های پشتیبانی مشتری انجام می‌دهد و در تهیه اسناد آموزشی "بسیار عالی" عمل می‌کند و در پاسخگویی به پرسش‌ها در مورد استراتژی شرکت "بسیار قوی" بوده است. با این وجود، کاربران چت جی پی تی هم چنین دریافتند که آن بات می‌تواند اطلاعات نادرستی تولید کند، به اشتباه به مسائل کدگذاری پاسخ دهد و در ریاضیات پایه دچار خطا می‌شود.

علیرغم آن که نتیجه مطالعه‌ای در دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان داد که ۴۷ درصد از مشاغل ایالات متحده می‌توانند توسط هوش مصنوعی طی ۲۰ سال آینده حذف شوند به نظر می‌رسد این ارزیابی غیر دقیق و اشتباه بوده است.

مطالعه اخیر گلدمن ساکس نشان داد که ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در واقع قادر هستند بر ۳۰۰ میلیون شغل تمام وقت در سراسر جهان تاثیر بگذارند که این امر می‌تواند منجر به ایجاد "اختلال قابل توجه" در بازار کار شود. با این وجود، "آنو مادگاوکار" یکی از شرکای موسسه جهانی مک کینزی معتقد است که قضاوت انسان باید در مورد این فناوری‌ها اعمال شود تا از خطا و سوگیری جلوگیری به عمل آید. او می‌افزاید:" ما باید به این چیز‌ها به عنوان ابزار‌های افزایش بهره وری فکر کنیم نه جایگزین‌های کامل".

"بیزینس اینسایدر" پس از گفتگو با کارشناسان فهرستی از مشاغلی را تهیه کرده که برای جایگزینی با هوش مصنوعی در معرض خطر قرار دارند:

مشاغل فنی (کدنویس، برنامه نویس رایانه، مهندس نرم افزار، تحلیلگر داده)

کد نویسی و برنامه نویسی رایانه مهارت‌های مورد تقاضا در بازار هستند، اما این امکان وجود دارد که چت جی پی تی و ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مشابه آن برخی از شکاف‌ها را در آینده نزدیک پر کنند. مشاغل فنی مانند توسعه دهندگان نرم‌افزار، توسعه دهندگان وب، برنامه نویسان رایانه، کدنویس‌ها و دانشمندان داده بسیار متمایل به فناوری‌های هوش مصنوعی هستند که جای کار اکثر آن مشاغل را خواهد گرفت.

این امر بدان خاطر است که ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی در خرد کردن اعداد با دقت نسبی خوبی عمل می‌کنند. "مارک مورو" یکی از همکاران ارشد اندیشکده بروکینگز که در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر نیروی کار آمریکا تحقیق کرده می‌گوید: "در واقع، فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند چت جی پی تی می‌توانند کد را سریع‌تر از انسان تولید کنند به این معنی که کار می‌تواند با کارکنان کمتری تکمیل شود".

شرکت‌های فناوری مانند Open AI سازنده چت جی پی تی در حال بررسی جایگزینی مهندسان نرم‌افزار با هوش مصنوعی هستند. با این وجود، "اودد نتزر" استاد مدرسه بازرگانی کلمبیا فکر می‌کند که هوش مصنوعی به جای جایگزینی به کد نویس‌ها کمک می‌کند. او می‌گوید: "از نظر شغل من فکر می‌کنم که هوش مصنوعی در وهله نخست یک بهبود دهنده نسبت به جایگزینی کامل مشاغل است. کدنویسی و برنامه نویسی نمونه خوبی از این موارد هستند. در واقع ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به خوبی کد نویسی کنند".

مشاغل رسانه‌ای (تبلیغات، تولید محتوا، نویسندگی حرفه ای، روزنامه نگاری)

مادگاوکار میگوید مشاغل رسانه‌ای در سراسر جهان از جمله مشاغل تبلیغاتی، نویسندگی حرفه ای، روزنامه نگاری و هر نقشی که شامل تولید محتوا است ممکن است تحت تاثیر چت جی پی تی و اشکال مشابه هوش مصنوعی قرار گیرند به این دلیل که هوش مصنوعی قادر است داده‌های مبتنی بر متن را به خوبی بخواند، بنویسد و درک کند.

مادگاوکار می‌گوید: "تجزیه و تحلیل و تفسیر حجم وسیعی از داده‌ها و اطلاعات مبتنی بر زبان مهارتی است که انتظار دارید فناوری‌های هوش مصنوعی مولد آن را افزایش دهند".

"پل کروگمن" ستون نویس "نیویورک تایمز" در مقاله‌ای اشاره کرده که چت جی پی تی ممکن است بتواند وظایفی مانند گزارش دهی و نوشتن را "کارآمدتر از انسان" انجام دهد. صنعت رسانه در حال حاضر شروع به آزمایش محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی کرده است.

سایت خبری فناوری CNET از یک ابزار هوش مصنوعی مشابه Chat GPT برای نوشتن ده‌ها مقاله استفاده کرد اگرچه ناشر مجبور شد برخی از اصلاحات را در آن اعمال کند و سایت Buzz Feed از فناوری سازنده چت جی پی تی برای تولید اشکال جدید محتوا مانند آزمون‌ها و راهنمای سفر استفاده کرده است. با این وجود، مادگاوکار می‌گوید اکثر کار‌هایی که توسط سازندگان محتوا انجام می‌شود خودکار نیستند. او می‌افزاید:" قضاوت انسانی زیادی در مورد هر یک از این مشاغل وجود دارد".

مشاغل صنعت حقوقی (کارشناس حقوقی و دستیار حقوقی)

بر اساس گزارش اخیر گلدمن ساکس هوش مصنوعی مولد ممکن است به احتمال زیاد بر فعالان عرصه حقوقی و وکالت در ایالات متحده تاثیر بگذارد. "ماناو راج" نویسنده مقاله مرتبط با مطالعه صورت گرفته توسط گلدمن ساکس می‌گوید این بدان خاطر است که تعداد مشاغل در خدمات حقوقی نسبتا کم هستند و پیش‌تر قبل از ظهور ابزار‌های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به شدت در معرض اتوماسیون یا خودکاری شدن هوش مصنوعی قرار گرفته بودند.

از جمله این موارد می‌توان به نقش‌های رسانه‌ای و مشاغلی در صنعت حقوقی مانند حقوقدانان و دستیاران حقوقی اشاره کرد که مسئول مصرف مقادیر زیادی از اطلاعات و ترکیب آن چه آموخته اند و سپس جمع‌بندی آن از طریق یک خلاصه یا نظر قانونی و حقوقی هستند. مادگاوکار می‌گوید که نقش‌های زبان محوری مانند این موارد مستعد اتوماسیون هستند.

او می‌افزاید: "داده‌ها در واقع کاملا ساختار یافته و بسیار زبان محور هستند و بنابراین کاملا با هوش مصنوعی مولد سازگار می‌باشند".

با این وجود، هوش مصنوعی به طور کامل قادر به خودکاری کردن این مشاغل نخواهد بود، زیرا برای درک این که مشتری یا کارفرما چه می‌خواهد نیاز به درجه‌ای از قضاوت انسانی وجود دارد.

"ماگاوکار" می‌گوید: " تقریبا مانند قدری افزایش بهره وری است که ممکن است برخی از این مشاغل داشته باشند، زیرا می‌توانید از ابزار‌هایی استفاده کنید که در واقع این کار را بهتر انجام می‌دهند. "

تحلیلگران تحقیقات بازار

مورو می‌گوید هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیش بینی نتایج خوب عمل می‌کند. به همین خاطر است که تحلیلگران تحقیقات بازار ممکن است مستعد تغییرات مبتنی بر هوش مصنوعی باشند. تحلیلگران تحقیقات بازار مسئول جمع آوری داده ها، شناسایی گرایش‌ها در آن داده‌ها و سپس استفاده از آن چه یافته اند برای طراحی یک کارزار بازاریابی موثر یا تصمیم گیری در مورد مکان تبلیغات هستند. "مورو" می‌گوید: "این موارد مقولاتی هستند که ما اکنون می‌بینیم هوش مصنوعی می‌تواند از عهده آن برآید".

معلمان

معلمان در سراسر کشور نگران استفاده دانش آموزان از چت جی پی تی برای تقلب در تکالیف شان هستند، اما به گفته "پنگ چنگ شی" دانشیار بخش محاسبات و علوم اطلاعات در موسسه فناوری روچستر آنان باید به امنیت شغلی شان نیز فکر کنند.

او می‌افزاید :"چت جی پی تی به راحتی می‌تواند در حال حاضر محتوای برنامه آموزشی کلاس‌های درس را تدریس کند. اگر چه چت جی پی تی از نظر دانش دارای اشکالات و عدم دقت است، اما براحتی می‌توان آن را بهبود بخشید. اساسا شما تنها باید چت جی پی تی را آموزش دهید".

با این وجود، برخی دیگر نگران جایگزینی احتمالی علمی با هوش مصنوعی نیستند و می‌گویند همیشه نیاز به معلمان و ارتباط انسانی که با آموزش حضوری حاصل می‌شود وجود خواهد داشت.

مشاغل مالی (تحلیلگران مالی و مشاوران مالی شخصی)

به گفته مورو همانند تحلیلگران تحقیقات بازار مشاغلی، چون تحلیلگران مالی، مشاوران مالی شخصی و سایر مشاغل در امور مالی شخصی که نیازمند دستکاری مقادیر قابل توجهی از داده‌های عددی هستند نیز می‌توانند تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار بگیرند.

مورو می‌گوید:"هوش مصنوعی می‌تواند روند‌های بازار را شناسایی کرده و مشخص نماید که سرمایه گذاری‌ها در کدام سبد سرمایه گذاری بهتر و بدتر است و تمام آن داده‌ها را به اشتراک گذاشته و سپس از اشکال مختلف دیگر داده‌ها برای مثال یک شرکت مالی برای پیش بینی ترکیب سرمایه گذاری بهتر استفاده نماید".

او می‌گوید این تحلیلگران پول زیادی به دست می‌آورند، اما بخش‌هایی از مشاغل آنان خودکار هستند.

معامله گران

کارشناسان می‌گویند چت جی پی تی می‌تواند مشاغل را در طیف وسیعی از مشاغل مرتبط با وال استریت در تجارت گرفته تا بانکداری و سرمایه گذاری بهبود بخشد. با این وجود، "پنگ چنگ شی" رئیس بخش علوم رایانه موسسه فناوری روچستر موافق است که برخی از نقش‌های وال استریت ممکن است در خطر باشند.

او می‌گوید: "در یک بانک سرمایه‌گذاری افراد خارج از کالج استخدام می‌شوند و دو یا سه سال را صرف کار کردن همانند ربات‌ها و مدل سازی اکسل می‌کنند این در حالیست که اکنون می‌توان هوش مصنوعی برای انجام این وظایف جذب کرد".

طراحان گرافیک

در یک پست بررسی تجاری هاروارد در ماه دسامبر سه استاد به DALL-E یک ابزار هوش مصنوعی که می‌تواند در چند ثانیه تصاویر تولید کند به عنوان یک اختلال بالقوه در صنعت طراحی گرافیک اشاره کردند.

آنان نوشته بودند: "افزایش مهارت میلیون‌ها نفر در ایجاد و دستکاری تصاویر تاثیر عمیقی بر اقتصاد خواهد داشت. پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی مطمئنا دوره‌ای از سختی و درد اقتصادی را برای برخی از افراد به همراه خواهد داشت افرادی که شغل شان به طور مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته و سازگاری با وضعیت جدید برای شان دشوار است".

با این وجود، برخی نیز معتقدند ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ممکن به گرافیست‌ها و هنرمندان کمک کند تا کار با کیفیت بالاتری تولید کنند. البته این طیف بیش‌تر نگران آن هستند که چگونه این فناوری بر دستمزد‌ها تاثیر می‌گذارد.

حسابداران

حسابداری به طور کلی به عنوان یک حرفه پایدار در نظر گرفته می‌شود، اما حتی کارکنان این حرفه نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

نمایندگی‌های خدمات مشتری

احتمالا پیش‌تر تماس یا چت با خدمات مشتریان یک شرکت و پاسخ ربات را تجربه کرده اید. چت جی پی تی و فناوری‌های مرتبط می‌توانند این روند را ادامه دهند. نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته در سال ۲۰۲۲ میلادی توسط شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر پیش‌بینی کرد که چت بات‌ها تا سال ۲۰۲۷ میلادی کانال اصلی خدمات مشتری برای تقریباً ۲۵ درصد شرکت‌ها خواهند بود.

 

کد خبر 12520

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید