هدر بالا
امروز: چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری | ۲۲ مه ۲۰۲۴ میلادی
  1. اقتصاد سیاسی
یکشنبه, ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ ۲۱:۵۴
زمان مطالعه: 12 دقیقه
رقابت بین آمریکا و چین در صنعت میکروچیپ‌ها تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی دارد. این رقابت در حوزه تولید و فناوری میکروچیپ‌ها، که به عنوان مغزهای الکترونیکی در دستگاه‌های مختلف از جمله کامپیوترها و تلفن‌ های همراه‌ استفاده می‌شوند، به یکی از…

میکروچیپ‌ها یا تراشه‌های الکترونیکی، از جمله پیشرفت‌های بزرگ در صنعت الکترونیک و فناوری اطلاعات هستند.

میکروچیپ یا ریزتراشه ها که گاهی اوقات به آنها نیمه هادی ها نیز گفته می شود، در الکترونیک مدرن نقش محوری دارند. آنها تقریباً در زندگی روزمره مردم همه جا حضور دارند و در گوشی های هوشمند و سایر محصولات مصرفی، ماشین های صنعتی و سیستم های نظامی وجود دارند. 

دلایل اهمیت میکروچیپ ها در اقتصاد جهانی

میکروچیپ یا تراشه‌ها اساس محصولات بی‌شماری مانند پردازنده‌های رایانه‌ها و تلفن‌های همراه، میکروکنترلرها در خودروها، کنترل از راه دور تلویزیون و بسیاری از دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیجیتال هستند.

اهمیت میکروچیپ ها برای تولید اقتصادی را می توان با اهمیت نفت یا به طور کلی انرژی مقایسه کرد. درست مانند انرژی، در اشکال مختلف آن، تراشه ها به دلیل دیجیتالی شدن، برای اکثر فعالیت های اقتصادی، اگر نگوییم همه، به یک ورودی ضروری در تولید تبدیل شده اند. کمبود آنها می تواند باعث اختلال شدید در تولید شود.

انتظار می رود با توجه به تداوم تحول دیجیتالی در هر جنبه از زندگی، تقاضا برای ریزتراشه ها افزایش یابد. ابزارهایی مانند ChatGPT باعث افزایش تقاضا برای تراشه‌هایی با قدرت محاسباتی قوی‌تر می‌شود. پیش بینی می شود تقاضا برای تراشه های هوش مصنوعی از سال 2020 تا 2025 دو برابر شود

ساخت میکروچیپ های 3 نانومتری یا کمتر تنها در دسترس سه شرکت در سراسر جهان است: TSMC تایوان (بزرگترین ریخته گری در جهان که به عنوان مثال پردازنده های Apple و AMD را تولید می کند. سامسونگ کره جنوبی و اینتل آمریکا.

البته فقط TSMC تایوان می داند که چگونه میکروچیپ های 7 نانومتری یا کوچکتر را در مقیاس عظیم تولید کند. سامسونگ می تواند آنها را تولید کند، اما در مقیاس کوچکتر از TSMC.

به طور خلاصه و از تمام نکات فنی بگذریم: پیشرفته ترین و به تعبیری حیاتی ترین محصول در اقتصاد جهان یعنی میکروچیپ ها، تنها بدون مشکل یا تاخیر و در مقیاس کافی در تایوان تولید می شود و دومین جایگزین برتر، محصولات سامسونگ، در کره جنوبی تولید می شود.

عنصر اساسی دیگری در ساخت ریزتراشه‌های پیشرفته وجود دارد: ماشین‌های فوتولیتوگرافی که الگوی مدار را روی ویفر سیلیکونی چاپ می‌کنند. مدرن‌ترین ماشین‌ها که از فناوری به نام لیتوگرافی فرابنفش استفاده می‌کنند تنها در یک شرکت هلندی به نام ASLM تولید می شود عمدتاً به این دلیل که از زمانی که Cymer مستقر در کالیفرنیا را خریده اند، بهترین فناوری لیزر را دارند.

ASML سود فوق العاده ای دارد و وجود یک رقیب به معنای قیمت های پایین تر برای میکروچیپ ها است.

در حال حاضر، آخرین نسل ریزتراشه ها دارای حدود 80 میلیارد ترانزیستور هستند که توسعه و ساخت آنها به طرز شیطانی پیچیده و فوق العاده گران است. ترکیبی از پیچیدگی و هزینه منجر به کاهش چشمگیر شرکت ها در این بخش شده است. 

تصور اقتصاد در سال 2023 بدون میکروچیپ ها تقریبا غیرممکن است. این مقاله روی رایانه‌ای مملو از میکروچیپ نوشته شده است، به لطف میکروچیپ ها در اینترنت پست شده و بر روی دستگاهی (کامپیوتر دیگر، تبلت، تلفن همراه) مملو از میکروچیپ  خوانده می‌شود. حتی اگر این مطلب را روی کاغذ می‌خوانید، چاپگری که استفاده می‌کنید توسط آنها کار می‌کند. 

کمبود عرضه میکروچیپ ها در سال‌های اخیر به چالش بزرگی برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است.

محققان تخمین زده‌اند که ۱۶۹ صنعت از جمله خودروها، رایانه‌ها، تجهیزات پزشکی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی با مشکل عرضه ریزتراشه‌ها مواجه هستند.

 کمبودها منعکس کننده ادامه عدم تعادل عرضه و تقاضا بود. در طول همه گیری، تقاضا برای کالاهای الکترونیکی با افزایش کار از راه دور و تحصیل در خانه افزایش یافت. با این حال، عرضه ریزتراشه‌ها در بحبوحه تعطیلی کارخانه‌ها و کمبود کارکنان در سراسر جهان با تاخیر مواجه شد.

در سال 2022، جنگ در اوکراین عرضه چند ماده برای ساخت میکروچیپ ها را تهدید کرد. قبل از جنگ، نیمی از گاز نئون درجه نیمه هادی جهان، که یک جزء ضروری ریزتراشه است، توسط دو شرکت بزرگ در اوکراین تولید می شد. هنگامی که نیروهای روسی حملات خود را در این کشور تشدید کردند، هر دو شرکت مجبور به توقف عملیات شدند.

 

حوادث آب و هوایی شدید نیز باعث اختلال موقت در عرضه شد. به عنوان مثال، در سال 2021، تایوان محل تولید اکثر تراشه های جهانی بدترین خشکسالی خود را در نیم قرن گذشته تجربه کرد که بر صادرات ریزتراشه های آن تأثیر گذاشت، زیرا برای خنک کردن تجهیزات تولید به مقادیر زیادی آب نیاز است.

نقش میکروچیپ ها در تعیین سرنوشت اقتصاد جهانی: رقابت استراتژیک آمریکا و چین

رقابت آمریکا و چین درباره تراشه ها

مهم ترین خبر اقتصادی سال 2022 نه جنگ در اوکراین، با افزایش قیمت انرژی ناشی از آن و نه تورم بالا بود. رویداد کلیدی سال 2022 تشدید نبرد برای کنترل صنعت جهانی نیمه هادی ها بود. این مناقشه در 7 اکتبر بحرانی ترین لحظه خود را تجربه کرد، زمانی که وزارت بازرگانی ایالات متحده مقررات جدیدی را برای محدود کردن دسترسی چین به پیشرفته ترین پردازنده ها و ابررایانه ها و همچنین تجهیزات و نرم افزارهای مورد نیاز برای ساخت آخرین نسل نیمه هادی ها اعلام کرد.

منظور از صنعت نیمه هادی، کل زنجیره طراحی، ساخت و نصب تراشه، ریزتراشه یا میکروچیپ است.

این مقررات، یک تغییر واقعاً بنیادی در سیاست تجاری ایالات متحده بیش از همه اهمیت استراتژیک نیمه هادی ها را نشان می دهد. اما آنها همچنین یک گسست غیرقابل انکار را بین دو قدرت بزرگ اقتصادی جهانی آشکار می کنند. علاوه بر این، آنها نشان می دهند که چگونه آینده اقتصاد جهانی در حال شکل گیری است.

رقابت آمریکا و چین در زمینه میکروچیپ‌ها یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مسائل در حوزه فناوری و اقتصاد جهانی است. هر دو کشور سعی در ایجاد یک برتری تکنولوژیک و صنعتی در این حوزه دارند و تلاش می‌کنند تا در زمینه تحقق تکنولوژی‌های مرتبط با میکروچیپ‌ها رهبری کسب کنند. این رقابت، تأثیرات عمده‌ای بر اقتصاد جهانی و روابط بین‌المللی دارد.

امریکا تا به حال در صنعت میکروچیپ‌ها به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود برای حفظ برتری فناورانه و اقتصادی در جهان تمرکز کرده است. شرکت‌هایی همچون Intel، Qualcomm، AMD و NVIDIA از طریق تحقق نوآوری و تولید میکروچیپ‌های پیشرفته، نقش مهمی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و سایر فناوری‌های جدید ایفا کرده‌اند. همچنین، دولت آمریکا نیز با تأمین منابع مالی و حمایت قوی از تحقیق و توسعه در این زمینه، به شرکت‌ها و دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا در برابر رقبای خارجی مقاومت کنند.

ایالات متحده قانون تراشه و علم 2022 را تصویب کرده که طی 10 سال آینده 280 میلیارد دلار را به تحقیق و توسعه ریزتراشه ،تولید و منابع انسانی و همچنین مشوق های اعتبار مالیاتی برای شرکت ها اختصاص می دهد.

ایالات متحده ابتکار اتحاد تراشه 4 را در مارس 2022 به عنوان بخشی از طرح‌های گسترده‌تر برای افزایش امنیت و انعطاف‌پذیری زنجیره‌های تامین میکروچیپ ها پیشنهاد کرد. این ابتکار شامل ژاپن، جمهوری کره و استان تایوان چین می شود که همگی در بخش های خاصی از زنجیره تامین ریزتراشه جهانی برتری دارند.

در سال 2022، ایالات متحده موانع گسترده ای را بر صادرات میکروچیپ ها به چین اعمال کرد. ایده این بود که موانع دولت جو بایدن می تواند مانع از توسعه فناوری چین شود و جایگاه ایالات متحده را در پیشرفت اقتصادی و فناوری حفظ کند و با ممنوع کردن صادرات تراشه های پیشرفته، ایالات متحده می تواند توسعه تجهیزات نظامی پیشرفته چین را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این تراشه‌های کوچک فقط برای تامین انرژی گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند، اما در دسترس بودن آن‌ها پیامدهای ژئوپلیتیکی و امنیتی دارد.

کمبود ریزتراشه در سال 2021 حدود 240 میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده خسارت وارد کرد. تقریباً هشت میلیون خودرو به دلیل نداشتن تراشه تولید نشد. بی جهت نیست که آمریکا مسیرهای دسترسی چین به میکروچیپ ها را کاملاً مسدود کرده است.  

طبق یک مطالعه اخیر، ایالات متحده 39 درصد از ارزش جهان را در این صنعت، کره جنوبی 16 درصد، ژاپن 14 درصد، تایوان 12 درصد، اروپا 11 درصد ( به لطف دو شرکت ARM در بریتانیا و ASML در هلند ) و چین 6 درصد.

در سال 2015، چین یک استراتژی جامع سیاست صنعتی به نام «ساخت چین 2025» تنظیم کرد که میکروچیپ ها را به عنوان یکی از ده بخش فناوری پیشرفته که چین باید وابستگی فناوری به غرب را کاهش دهد، معرفی کرد. یارانه های این بخش بر اساس این طرح بالغ بر 150 میلیارد دلار بود.

البته دستاوردهای بالقوه برای چین، که مصرف کننده پیشرو  میکروچیپ در جهان است، برای پیشرفت در این صنعت، فوق العاده است. 

چین نیز در سال‌های اخیر توانسته است در صنعت میکروچیپ‌ها پیشرفت قابل توجهی را نشان دهد. با تأسیس شرکت‌هایی همچون Huawei، Xiaomi و Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC)، چین سعی در کاهش وابستگی به واردات میکروچیپ‌ها داشته و توانسته خود را به عنوان یک قدرت تولیدکننده میکروچیپ‌های پیشرفته در داخل و خارج از کشور معرفی کند. همچنین، چین با سرمایه‌گذاری قوی در تحقیق و توسعه، تأمین منابع و حمایت دولتی، تلاش می‌کند تا در زمینه میکروچیپ ها برتری کسب کند.

با توجه به سرمایه انسانی موجود چین، با دانشگاه های پلی تکنیک عالی، این کشور ظرفیت جهش از فرآیندهای 10 نانومتری به فرآیندهای 7 نانومتری را دارد. با هزاران دکترا از بهترین برنامه های فناوری در ایالات متحده، منطقی و طبیعی است که آرزوی بازی در جمع بهترین های این صنعت را داشته باشد.

در سال 2020، چین 40 اقدام سیاستی را برای ارائه مالیات ترجیحی، سرمایه گذاری و حمایت مالی و همچنین پشتیبانی جذب استعداد برای شرکت هایی که بر طراحی مدارهای مجتمع، طراحی نرم افزار، منابع مواد و تولید، مونتاژ و آزمایش ریزتراشه ها تمرکز دارند، صادر کرد.

جدیدترین میکروچیپ، ساخته شده توسط بزرگترین سازنده نیمه هادی چین SMIC، نگرانی را در واشنگتن برانگیخته است و سؤالاتی را در مورد چگونگی امکان پذیر بودن آن بدون اینکه شرکت قادر به دسترسی به فناوری های حیاتی باشد، ایجاد کرده است. این میکروچیپ در جدیدترین تلفن هوشمند شرکت هواوی به کار رفته است. 

رقابت بین این دو کشور به دلایل مختلفی اهمیت دارد.

اولاً، میکروچیپ‌ها به عنوان یک فناوری استراتژیک، تأثیر بسزایی در امنیت و دفاع کشورها دارند. دست یابی به فناوری میکروچیپ‌های پیشرفته می‌تواند به یک کشور قدرت نظامی و جاسوسی بیشتری ببخشد.

ثانیاً، صنعت میکروچیپ‌ها بازار بزرگی را به خود اختصاص داده است و تأثیر زیادی بر اقتصاد کشورها دارد. کشوری که در تولید و صادرات میکروچیپ‌ها برتری داشته باشد، می‌تواند درآمد زیادی کسب کند و رشد اقتصادی قوی‌تری را تجربه کند.

ثالثاً، میکروچیپ‌ها در فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء نقش حیاتی دارند. دستیابی به تکنولوژی میکروچیپ‌های پیشرفته می‌تواند رهبری در این حوزه‌های نوآورانه را به همراه داشته باشد.

تاثیر رقابت چین و آمریکا درباره میکروچیپ ها بر اقتصاد جهانی

رقابت بین آمریکا و چین در صنعت میکروچیپ‌ها تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی دارد. این رقابت در حوزه تولید و فناوری میکروچیپ‌ها، که به عنوان مغزهای الکترونیکی در دستگاه‌های مختلف از جمله کامپیوترها و تلفن‌ های همراه‌ استفاده می‌شوند، به یکی از اصلی‌ترین بخش‌های صنعت فناوری و ارتباطات تبدیل شده است.

تأثیرات این رقابت در اقتصاد جهانی به صورت چندگانه و گسترده است:

تأثیر بر بازار

رقابت بین آمریکا و چین در صنعت میکروچیپ‌ها می‌تواند باعث تغییرات قیمت، تقاضا و عرضه در بازار جهانی شود. این تغییرات می‌توانند به نفع یا ضرر مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها باشند.

توزیع قدرت

رقابت در صنعت میکروچیپ‌ها می‌تواند توزیع قدرت در این صنعت را تغییر دهد. برتری یک کشور در تولید و فناوری میکروچیپ‌ها می‌تواند منجر به تعیین استانداردها و معیارهای فنی در سراسر صنعت شود.

توسعه فناوری

رقابت میان آمریکا و چین در صنعت میکروچیپ‌ها می‌تواند به تسریع فرآیند توسعه و نوآوری فناوری‌های مرتبط مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و خودروهای هوشمند کمک کند.

تأثیر بر زنجیره تأمین

این رقابت می‌تواند تأثیراتی بر زنجیره تأمین میکروچیپ‌ها داشته باشد. به عنوان مثال، تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری میان آمریکا و چین می‌توانند تأثیرات جدی بر تأمین و قیمت میکروچیپ‌ها در سراسر جهان داشته باشند.

به طور کلی، رقابت بین آمریکا و چین در صنعت میکروچیپ‌ها تأثیرات تعیین کننده بر اقتصاد جهانی دارد و متغیرهای مختلفی را در بازارها، توسعه فناوری و تأمین میکروچیپ‌ها تحت تاثیر قرار می دهد.

 

کد خبر 12886

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید