اتاق 24 مجموعه ای از اخبار سیاسی، اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران

کد: 7728
بروزرسانی: چهارشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۳۵
صادق زیباکلام

آینده برجام به خودمان بستگی دارد


 

به گزارش اتاق 24 صادق زیبا کلام در یادداشتی که در روزنامه آفتاب یزد به چاپ رسیده به بررسی خروج احتمالی آمریکا از برجام پرداخته است. زیبا کلام در این یادداشت آورده است: رئیس جمهور آمریکا تا چند روز دیگر تصمیم خود مبنی بر ماندن در برجام یا خروج از این توافق و نقض آن از سوی آمریکا را اعلام خواهد کرد. طرف های حاضر در این توافق و بسیاری از کشورهای جهان منتظر نتیجه تصمیم دونالد ترامپ هستند. در ایران نیز هشدارهایی از سوی مسئولان داده شده است. اما سوال اساسی این است که با خروج احتمالی ایالات متحده از برجام، سرانجام این توافق چه می شود و آیا همه چیز به پیش از توافق هسته ای باز خواهد گشت؟ پاسخ به این سوال در واقع بستگی به عملکرد و سیاست های ما در آینده خواهد داشت. اینکه روابط ایران با دیگر مراکز قدرت چگونه پیش خواهد رفت اهمیت ویژه ای دارد. اتحادیه اروپا، قدرت های منطقه، آفریقای جنوبی، چین و روسیه هرکدام قدرت های با نفوذی هستند که در معادلات امروز جهان تاثیرگذارند.
زیبا کلام در ادامه موفقیت آمریکا در سال 90 و 91 را در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران دانسته و می نویسد: در واقع در سال 90 و 91 که ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفت تنها به دلیل تحریم های آمریکا نبود بلکه واشنگتن توانسته بود یک اجماع نسبی را علیه ایران به وجود بیاورد. اینکه آمریکا توانسته بود اتحادیه اروپا، چین، روسیه، پاکستان و حتی عراق را برای تحریم علیه ایران قانع کند ناشی از سیاست خارجی محمود احمدی نژاد بود. در شرایط امروز نیز تصمیم خروج احتمالی از سوی ترامپ به تنهایی اهمیت ندارد بلکه رفتار ما از فردای خروج آمریکا از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. اگر بتوانیم روابط خود با دیگر قدرت‌ها را حفظ کرده و بهبود ببخشیم می توان از برجام حتی بدون واشنگتن نیز بهره برد. اگرچه شرایط فرق خواهد کرد اما این به معنی بازگشت به شرایط سال 90 و 91 و شکل گیری اجماع جهانی علیه ایران نخواهد بود.

زیباکلام رویکرد دیپلماسی ایران پس از خروج آمریکا از برجام را مهم تلقی کرده و می نویسد: بنابراین لازم است دولت روحانی بر روی رویکرد دیپلماتیک خود مسیرش را ادامه دهد.دولت باید با رویکرد خود با تدبیر و تعقل نسبت به خروج احتمالی آمریکا واکنش نشان دهد. اتحادیه اروپا به عنوان یک مرکز مهم در آینده برجام بدون آمریکا می تواند نقش آفرینی کند. علاوه بر این چین و روسیه نیز در کنار ایران خواهند ماند. مسیر دیپلماتیک ما را از اجماع جهانی محفوظ نگه خواهد داشت. در مجموع به نظر می رسد توپ برجام بعد از خروج احتمالی ایالات متحده در زمین ما خواهد بود.

انتهای پیام+ 0
مخالفم - 0

بازدید: 7626

© تمامی حقوق این سایت برای وب سایت اتاق 24 محفوظ است.

طراحی سایت خبرگزاری