هدر بالا
امروز: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۲ | ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری | ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
  1. مقالات اقتصادی
دوشنبه, ۱۷ مهر ۱۴۰۲ ۲۰:۰۵
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پژوهش های کلودیا گلدین که یک مورخ اقتصادی و یک اقتصاددان کار است، طیف وسیعی از موضوعات از جمله نیروی کار زن، شکاف جنسیتی در درآمد، نابرابری درآمد، تغییرات تکنولوژیک، آموزش و مهاجرت را پوشش می‌دهد

جایزه یادبود نوبل سال 2023 در علوم اقتصادی به دکتر کلودیا گلدین، استاد دانشگاه هاروارد، به دلیل تحقیقاتی که به توضیح اینکه چرا زنان در سرتاسر جهان کمتر از مردان کار می کنند و زمانی که کار می کنند درآمد کمتری دارند، اعطا شد.

او سومین زنی است که برنده جایزه نوبل اقتصاد شده است که اولین بار در سال 1969 به ...اعطا شد و اولین زنی است که به جای مشارکت در این جایزه، به تنهایی مفتخر به دریافت آن شده است.

پژوهش های گلدین که یک مورخ اقتصادی و یک اقتصاددان کار است، طیف وسیعی از موضوعات از جمله نیروی کار زن، شکاف جنسیتی در درآمد، نابرابری درآمد، تغییرات تکنولوژیک، آموزش و مهاجرت را پوشش می‌دهد.

بیشتر تحقیقات او زمان حال را از دریچه گذشته تفسیر می کند و منشاء موضوعات مورد توجه فعلی را بررسی می کند. آخرین کتاب او شغل و خانواده: سفر قرن طولانی زنان به سمت برابری است (انتشارات دانشگاه پرینستون، 2021).

گلدین بیشتر به خاطر آثار تاریخی خود در مورد زنان در اقتصاد ایالات متحده شناخته شده است.

تأثیرگذارترین مقالات او در این زمینه مربوط به تاریخچه تلاش زنان برای شغل و خانواده، تحصیل مختلط در آموزش عالی، تأثیر «قرص» بر تصمیمات شغلی و ازدواج زنان، نام خانوادگی زنان پس از ازدواج به عنوان یک شاخص اجتماعی، دلایلی که زنان در حال حاضر اکثریت دانشجویان کارشناسی اند و چرخه زندگی جدید اشتغال زنان هستند.

گلدین برای درک آنچه اتفاق می‌افتد، داده‌های 200 ساله بازار کار را بررسی کرد. گلدین نشان داد در دهه 1800، با دور شدن اقتصاد از کشاورزی به سمت صنعت، اشتغال در میان زنان متاهل کاهش یافت.

در واقع بر اساس تحقیقات گلدین در طول انقلاب صنعتی، با گسترش سریع اقتصاد ایالات متحده و اروپا و تغییر از مزارع به کارخانه‌ها، سهم زنان از نیروی کار کاهش یافت. قبل از پژوهش های گلدین، محققانی که با داده‌های قدیمی‌تر آشنایی نداشتند، عموماً تصور می‌کردند که اقتصادهای رو به رشد زنان بیشتری را به بازار کار جذب می‌کنند.

پس از آن در دهه 1900 با رشد بخش خدمات به عنوان بخشی از اقتصاد، مشارکت زنان افزایش یافت. دکتر گلدین دهه 1970 را به ویژه به عنوان یک دوره انقلابی توصیف کرده است که در آن زنان در ایالات متحده دیرتر ازدواج کردند، در تحصیلات عالی گام برداشتند و در بازار کار پیشرفت بزرگی کردند. در آن سال‌ها قرص‌های ضدبارداری راحت‌تر در دسترس قرار گرفتند و چیزی را که دکتر گلدین دلیل قوی برای ازدواج زودهنگام می‌نامید از بین برد و به زنان فرصت بیشتری داد تا خارج از خانه هویت پیدا کنند.

تحقیقات کلودیا گلدین درباره نیروی کار زنان و شکاف دستمزد جنسیتی: جایزه نوبل اقتصاد به دستاوردهای او توجه کرد

دکتر گلدین همچنین نشان داده است که چگونه روند کاهش شکاف دستمزد جنسیتی در طول تاریخ ناهموار بوده است.

گلدین دو قرن داده در مورد اختلاف دستمزد جنسیتی گردآوری کرد. او دریافت که شکاف درآمد در نیمه اول قرن نوزدهم و سپس تقریباً از سال 1890 تا 1930 کاهش یافت زیرا شرکت ها به تعداد بیشتری کارکنان اداری و دفتری نیاز داشتند.

اما پیشرفت در کاهش شکاف دستمزد از سال 1930 تا 1980 متوقف شد، اگرچه تعداد بیشتری از زنان در حال کار و تحصیل در دانشگاه بودند.

گلدین مقصر اصلی را شناسایی کرد: پدر و مادر بودن. هنگامی که یک زن صاحب فرزند می شود، دستمزد او کاهش می یابد و متعاقباً مانند مردان رشد نمی کند، حتی در میان زنان و مردان با پیشینه تحصیلی و حرفه ای مشابه.

سیستم های پرداخت مدرن تمایل دارند به کارکنان با مشاغل طولانی و بدون وقفه پاداش دهند. شرکت ها اغلب از کارکنان می خواهند که همیشه در دسترس و در مورد کار تا دیروقت و آخر هفته انعطاف پذیر باشند. این ممکن است برای زنانی که معمولاً مسئولیت‌های مراقبت از کودکان را بیشتر از مردان بر عهده دارند دشوار باشد.

زنان در اقتصادهای پیشرفته به طور متوسط حدود 13٪ کمتر از مردان درآمد دارند. امروزه زنان در ایالات متحده به ازای هر دلاری که مردان به دست می آورند کمی بیش از 80 سنت درآمد دارند.

گلدین دلایل چنین نابرابری هایی را بررسی کرد. او دریافت که اغلب آنها ناشی از تصمیماتی است که زنان در مورد آینده خود در بازار کار و در مورد شرایط شخصی خانواده خود می گیرند. برخی از زنان فرصت های شغلی خود را دست کم گرفتند و دیگران احساس می کردند که غرق مسئولیت ها در خانه هستند.

گلدین در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد: اکنون زنان تحصیلکرده تر از مردان هستند. آنها با نرخ بسیار بالاتری نسبت به مردان از کالج فارغ التحصیل می شوند. آنها در دبیرستان بهتر از مردان عمل می کنند. پس چرا این تفاوت ها وجود دارد؟ ما متوجه شدیم که این تفاوت‌ها، اگرچه برخی از آنها مربوط به بازار کار است، واقعاً بازتابی از آنچه در خانه‌های افراد اتفاق می‌افتد هستند و تعاملی که بین آنچه در خانه اتفاق می‌افتد و آنچه در بازار کار وجود دارد، است.

رندی هالمارسون، عضو کمیته نوبل و استاد اقتصاد در دانشگاه گوتنبرگ، گفت: اکتشافات کلودیا گلدین پیامدهای اجتماعی گسترده ای دارد.

 

کد خبر 12934

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید