هدر بالا
امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری | ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
  1. اقتصاد سیاسی
چهارشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۲ ۱۴:۰۹
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اعلام مک‌دونالد اسرائیل مبنی بر وعده‌های غذایی رایگان برای ارتش اسرائیل، واکنش‌های شدیدی را در کشورهای عربی برانگیخت.

توماس فریدمن، مفسر برنده جایزه پولیتزر در اواخر دهه 1990 به طور مشهور ادعا کرد که دو کشور دارای شعبه مک دونالد هرگز وارد جنگ نشده اند. اما در حالی که جنگ بین اسرائیل و حماس در جریان است، زنجیره فست فود نمادین آمریکایی با خودش در حال جنگ است.

شعبه‌های مک‌دونالد در خاورمیانه، طرف‌های مخالف درگیری را تحت تأثیر قرار داده‌اند و شعبه‌های کشورهای مسلمان تصمیم مک‌دونالد اسرائیل برای ارائه غذای رایگان به ارتش اسرائیل را رد می‌کنند.

نمایندگی های مک دونالد در عربستان سعودی، عمان، کویت، امارات متحده عربی، اردن، مصر، بحرین و ترکیه از همتای اسرائیلی خود فاصله گرفته اند و مجموعاً بیش از 3 میلیون دلار برای حمایت از فلسطینیان تحت بمباران غزه متعهد شده اند.

مک‌دونالد عمان که 100000 دلار برای کمک‌های بشردوستانه در غزه متعهد شده است، در پلتفرم X نوشت: «بیایید همه تلاش‌هایمان را ترکیب کنیم و از جامعه غزه با هر چیزی که می‌توانیم حمایت کنیم».

از خداوند متعال می خواهیم که کشور عزیزمان و همه کشورهای عربی و مسلمان را از شر و نفرت حفظ کند.

مک‌دونالد اسرائیل از زمان اعلام حمایت خود از ارتش اسرائیل، حساب اینستاگرام خود را به دنبال واکنش شدید مصرف‌کنندگان در کشورهای عربی و مسلمان به «خصوصی» تغییر داده است.

در حالی که مک‌دونالد در میان نمادین‌ترین برندهای آمریکایی قرار می‌گیرد، اکثر رستوران‌های آن در سرتاسر جهان به صورت محلی اداره می‌شوند.

مورد مک‌دونالد، پویایی ژئوپلیتیک پیچیده‌ای را نشان می‌دهد که برندهای سراسر جهان باید در عصری که معمولاً از کسب‌وکارها انتظار می‌رود مسائل اجتماعی و سیاسی داغ را بررسی کنند، حرکت کنند.

این مناقشه همچنین بحث در مورد نظریه به اصطلاح قوس طلایی در مورد پیشگیری از تعارض را احیا کرده است که توسط فریدمن در کتاب لکسوس و درخت زیتون در سال 1999 رایج شد.

این تئوری – که کشورهای دارای ثروت و ثبات کافی برای حمایت از زنجیره‌های بزرگی مانند مک‌دونالد به جنگ با یکدیگر نمی‌روند – پس از درگیری‌های بین کشورهای دارای این برند، از جمله جنگ کوزوو ۱۹۹۸-۱۹۹۹ و حمله روسیه به اوکراین، به‌طور گسترده‌ای بی‌اعتبار شده است.

مک دونالد هیچ شعبه ای در غزه یا کرانه باختری اشغالی ندارد، اما اسرائیل با جنگجویان حزب الله در همسایه لبنان، که دارای زنجیره آمریکایی است، درگیر شده است.

پل ماسگریو، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه ماساچوست، به الجزیره گفت اکنون مطمئناً در دنیای پس از «تئوری قوس‌های طلایی پیشگیری از درگیری» هستیم. اگرچه روسیه و اوکراین هر دو در سال 2022 مک دونالد داشتند، اما همچنان وارد جنگ شدند. اکنون، درگیری‌های درون امپراتوری مک‌دونالد منعکس‌کننده استرس‌ها و احساسات واقعی منطقه است.

 

کد خبر 12958

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید