هدر بالا
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
  1. اخبار
شنبه, ۱۳ آبان ۱۴۰۲ ۲۳:۲۲
زمان مطالعه: 3 دقیقه
میدان تمار در دریای مدیترانه دومین میدان دریایی بزرگ اسرائیل است و سال گذشته 8.7 میلیارد متر مکعب گاز به بازار اسرائیل عرضه کرد و 1.57 میلیارد مترمکعب دیگر به مصر و اردن صادر نمود. بزرگترین میدان آن، لویاتان، بیشتر برای صادرات در نظر گرفته شده است.

به گزارش الجزیره به نقل از اتاق 24 صادرات گاز طبیعی اسرائیل از زمان تعطیلی میدان گازی تمار در ماه گذشته تا 70 درصد کاهش یافته است. در همین راستا، بانک مرکزی بریتانیا نسبت به پیامدهای ادامه جنگ در غزه بر قیمت جهانی انرژی هشدار داد.

شرکت حسابداری و مشاوره بی دی او اسرائیل (BDO Israel) در گزارشی که پنجشنبه منتشر شد - خسارات اقتصادی بسته شدن میدان تمار را حدود 800 میلیون شیکل (201 میلیون دلار) در ماه برآورد کرد.

چن هرتزوگ، اقتصاددان ارشد این شرکت، گفت: این گزارش به سفارش شرکای تمار - از جمله شورون و اسرامکو - تهیه و به شورای امنیت ملی اسرائیل ارائه شد. 

میدان تمار در دریای مدیترانه دومین میدان دریایی بزرگ اسرائیل است و سال گذشته 8.7 میلیارد متر مکعب گاز به بازار اسرائیل عرضه کرد و 1.57 میلیارد مترمکعب دیگر به مصر و اردن صادر نمود. بزرگترین میدان آن، لویاتان، بیشتر برای صادرات در نظر گرفته شده است.

اسرائیل در 9 اکتبر، دو روز پس از عملیات "طوفان الاقصی" که توسط مقاومت فلسطین به رهبری گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) انجام شد، تولید خود را در میدان تمار متوقف کرد. به دنبال تجاوزات مستمر اسرائیل به نوار غزه تاکنون بیش از 9000 فلسطینی شهید و بیش از 22000 نفر دیگر مجروح شدند. 

منابع صنعتی می گویند که برای جبران از دست دادن میدان گازی تمار، اسرائیل گازی را که معمولاً از میدان لویاتان صادر می شود به بازار داخلی هدایت کرده است. این امر منجر به کاهش 35 درصدی تولید هفتگی گاز و 70 درصدی کاهش صادرات شد.

هرتزوگ هشدار داد که در صورت تشدید جنگ، این امر منجر به کاهش بیشتر تولید گاز اسرائیل خواهد شد و هزینه اقتصادی به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت، زیرا اسرائیل نه تنها صادرات خود را کاهش می دهد، بلکه باید تولید برق داخلی را به جای گاز به زغال سنگ و گازوئیل گران قیمت سوق دهد.

یکی از سخنگویان شورون گفت که تمرکز آن بر تامین ایمن و قابل اعتماد گاز طبیعی به نفع بازار داخلی اسرائیل و مشتریان منطقه است.

نااطمینانی اقتصادی

اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن در چارچوب پیامدهای تجاوزات اسرائیل به نوار غزه، امروز هشدار داد که وقایع در حال وقوع در خاورمیانه وضعیت نااطمینانی اقتصادی را به وجود آورده است.

وی افزود: «تاکنون این اتفاق نیفتاده است و این به وضوح دلگرم‌کننده است، اما خطر همچنان وجود دارد».

انتهای پیام

 

کد خبر 12968

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید