هدر بالا
امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری | ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
  1. اخبار
جمعه, ۲۶ آبان ۱۴۰۲ ۲۰:۵۷
زمان مطالعه: 4 دقیقه
جنگی که رژیم اشغالگر اسرائیل علیه نوار غزه به راه انداخته است، منجر به افزایش حجم هزینه های نظامی اردن در سال های آینده خواهد شد، همانطور که در مورد بسیاری از کشورهای منطقه که به دلیل تأثیرات و پیامدهای تجاوز با چالش هایی روبرو هستند، در سال های…

جنگی که رژیم اشغالگر اسرائیل علیه نوار غزه به راه انداخته است، منجر به افزایش حجم هزینه های نظامی اردن در سال های آینده خواهد شد، همانطور که در مورد بسیاری از کشورهای منطقه که به دلیل تأثیرات و پیامدهای تجاوز با چالش هایی روبرو هستند، در سال های آینده افزایش خواهد یافت.

هزینه های دفاعی در اردن به دلیل چالش های کنونی هر سال بخش بزرگی از بودجه دولتی را تشکیل می دهد.

اردن با تهدیدات ناشی از دولت اشغالگر مبنی بر ایجاد اسرائیل بزرگ به ضرر کشورهای عربی و تلاش های مکرر برای جابجایی فلسطینیان کرانه باختری به سمت اردن و ساکنان نوار غزه به مصر مواجه است.

اردن همچنین با چالش های دیگری به دلیل منطقه آشفته خود و خطرات مواد مخدر که از طرف سوریه به شدت افزایش یافته است و همچنین تلاش های مستمر این کشور برای مبارزه با تروریسم و ​​مقابله با آن در هر کجا که وجود دارد، روبرو است.

حسام آئیش، اقتصاددان، به العربی الجدید گفت که همه کشورها، به ویژه در خاورمیانه، موضوع هزینه های نظامی و تسلیحاتی را مجدداً محاسبه خواهند کرد، زیرا حجم هزینه های جهانی در سال گذشته از 2.25 تریلیون دلار فراتر رفت که 3 درصد افزایش یافته است. جنگ روسیه و اوکراین و ناآرامی در بیشتر جاها منجر به افزایش هزینه های نظامی شد.

وی افزود: هزینه های نظامی اردن سالانه بیش از 1.8 میلیارد دلار است که 5 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و اگر هزینه های دیگر مانند حقوق پرسنل نظامی، بازنشستگان و نیازمندی های امنیتی را در نظر بگیریم، حجم هزینه ها به 8.5 درصد تولید ناخالص داخلی می رسد.

.به گفته این اقتصاددان اردنی، این هزینه های نظامی در اردن بیش از میزان هزینه های آموزش و پرورش و سایر نیازهای اجتماعی است. وضعیت اخیر و جنگ اسرائیل علیه غزه به ویژه با تداوم جاه طلبی های اسرائیل، اثرات جنگ و تهدید به آوارگی فلسطینی ها منجر به افزایش چشمگیر حجم هزینه های نظامی اردن برای مقابله با این تلاش ها خواهد شد.

امین صفدی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اردن گفت: آوارگی فلسطینیان کرانه باختری به اردن توسط اشغالگران اسرائیل به منزله اعلان جنگ است.

این مرحله مستلزم افزایش هزینه های تسلیحاتی است که در حال حاضر بالاست و اردن در رتبه پنجم منطقه در هزینه های تسلیحات نظامی در مقایسه با تولید ناخالص داخلی قرار دارد. این امر باعث از بین رفتن بودجه و کاهش هزینه های دیگر، اعم از جاری و سرمایه گذاری، در میان سایر موارد می شود.

یک کارشناس گفت: ما با واقعیتی روبه‌رو هستیم که افزایش هزینه‌های نظامی را در دوره آینده تحت فشار قرار می‌دهد و این امر بر طرح‌ها و برنامه‌های توسعه و نوسازی اقتصادی و افزایش کسری بودجه عمومی کشور تأثیر می‌گذارد، به‌ویژه که کشورهای منطقه لازم است بتوانند از منافع خود محافظت کنند و با جاه طلبی های اسرائیل مقابله نمایند.

اردن از ایالات متحده کمک های نظامی در قالب تجهیزات نظامی و کمک به عملیات های آموزشی و موارد مشابه دریافت می کند.

در گزارشی که توسط انجمن فناوری نظامی و فضا (مستقل) تهیه شده است، هزینه های نظامی اردن، بدون احتساب کمک های ایالات متحده، بالغ بر 1.7 میلیارد دلار در سال 2019 بوده است.

بودجه وزارت دفاع و تخصیص دستگاه های نظامی در سال گذشته حدود یک میلیون و 478 میلیون دینار بوده است و بر اساس بودجه شاخص امسال حدود 1563 میلیون دینار و برای سال آینده 1603 میلیون دینار برآورد شده است.(دینار = 1.41 دلار).

بر اساس این گزارش، عمده تجهیزات نظامی اردن از طریق واردات خارجی به دست می آید و هلند، آمریکا و بلژیک عمده ترین تامین کنندگان تجهیزات دفاعی اردن هستند.

واردات دفاعی اردن عمدتاً هواپیماها، خودروهای زرهی و سیستم های دفاع هوایی بود. طول مرز اردن با رژیم اشغالگر 600 کیلومتر است که بار تدافعی دائمی بر دوش اردن وارد می کند.

 

کد خبر 12979

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید