هدر بالا
امروز: سه شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ | ۰۷ شوّال ۱۴۴۵ قمری | ۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
  1. اقتصاد سیاسی
شنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۲ ۲۰:۰۷
زمان مطالعه: 7 دقیقه
حملات حوثی‌ها عمدتاً تنگه باب المندب را هدف قرار داده‌اند، نقطه‌ای مهم در دریای سرخ که حدود 10 درصد نفت خام و فرآورده‌های نفتی جهان از آن عبور می‌کند

از اواسط نوامبر 2023 حوثی‌ها ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری انجام داده‌اند که به گفته آنها به اسرائیل مرتبط بودند و از تنگه باب المندب به عرض 30 کیلومتر (20 مایل) عبور می‌کردند. آنها از اسرائیل می خواهند که بمباران غزه را متوقف کند و اجازه ارسال کمک های بشردوستانه را بدهد.

تنش ها در دریای سرخ پس از بمباران ایالات متحده و بریتانیا علیه چندین سایت تحت کنترل گروه مسلح حوثی، به سرزمین یمن نیز کشیده شده است.

یک ائتلاف به رهبری آمریکا با قرار دادن ناوشکن ها و سایر سکوهای نظامی در دریای سرخ و با سرنگونی موشک ها و پهپادهای این گروه یمنی سعی در بازدارندگی حوثی ها دارد. اما حوثی‌ها به صراحت گفته‌اند که تا زمانی که اسرائیل به جنگ خود پایان دهد، که نزدیک به 24000 فلسطینی را کشته است، قصد توقف ندارند.

در حالی که جنگ غزه بین اسرائیل و حماس ممکن است به گشودن یک جبهه نظامی جدید در یمن منجر نشود، حملات گروه حوثی در دریای سرخ باعث ایجاد اختلال در تجارت جهانی شده است.

ترافیک از طریق دریای سرخ بیش از 40 درصد کاهش یافته و زنجیره تامین جهانی را مختل کرده است. برخی از بزرگ‌ترین اپراتورهای کشتیرانی جهان، کشتی‌های خود را به اطراف دماغه امید نیک در نوک جنوبی آفریقا هدایت کرده‌اند و 3000 تا 3500 مایل دریایی (6000 کیلومتر) به مسیر خود اضافه می‌کنند و زمان تحویل را به تأخیر انداختند.

چرا حملات حوثی ها در دریای سرخ تجارت جهانی را مختل کرده است؟

چرا حوثی ها به کشتی ها در دریای سرخ حمله می کنند؟

حوثی‌ها در 17 نوامبر با توقیف کشتی باری مرتبط با اسرائیل، گلکسی لیدر، و 25 خدمه بین‌المللی آن در ورودی دریای سرخ، رویکرد خود را به جنگ غزه را از هدف قراردادن مستقیم اسرائیل به حمله به سمت کشتی هایی که با منافع اسرائیل در ارتباط هستند، تغییر دادند و اعلام کردند تا زمانی که اسرائیل به جنگ خود در غزه پایان ندهد، این حملات ادامه خواهند داشت.

شبه نظامیان حوثی در هفته های اخیر بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی های تجاری در دریای سرخ انجام داده اند. به گفته شرکت لجستیک Kuehne+Nagel در نتیجه، بیش از 100 کشتی باری برای فرار از تهدیدات احتمالی حوثی‌ها مسیر کانال سوئز را تغییر دادند.

در حالی که اهداف متوالی حوثی ها در ابتدا با اسرائیل مرتبط بودند، اهداف بعدی ارتباطات حداقلی یا اصلاً با اسرائیل داشتند.

برخی کارشناسان هدف حوثی ها از برهم زدن تجارت جهانی در دریای سرخ را فراتر از بازدارندگی عملیات نظامی اسرائیل در غزه می دانند و سه انگیزه را پشت استراتژی نظامی حوثی ها در دریای سرخ ذکر می کنند.

آنها معتقدند هدف استراتژی حوثی‌ها در دریای سرخ تقویت اهرم‌های مذاکره با عربستان سعودی برای امتیازات بیشتر در مورد آتش‌بس یمن است.

آنها همچنین به دنبال جلب حمایت بیشتر از سوی جمعیت یمن، منحرف کردن توجه از شکست های سیاسی، از جمله غیبت خدمات رفاهی و مسائل حقوق و دستمزد هستند.

علاوه بر این، حوثی ها می خواهند مشخصات منطقه ای خود را در پویایی خاورمیانه ارتقا دهند.

چرا حملات حوثی ها در دریای سرخ تجارت جهانی را مختل کرده است؟

تاثیر حملات حوثی ها بر اقتصاد جهانی

دریای سرخ از طریق کانال سوئز آسیا را به اروپا و مدیترانه متصل می کند. در حال حاضر، حدود 12 درصد از حمل و نقل جهان از دریای سرخ عبور می کند، به طور متوسط حدود 50 کشتی در روز، که بین 3 تا 9 میلیارد دلار محموله حمل می کند. در مجموع ارزش کالاهای عبوری از این مسیر بیش از یک تریلیون دلار در سال برآورد شده است.

حملات حوثی‌ها عمدتاً تنگه باب المندب را هدف قرار داده‌اند، نقطه‌ای مهم در دریای سرخ که حدود 10 درصد نفت خام و فرآورده‌های نفتی جهان از آن عبور می‌کند.

هر گونه اختلال پایدار در تجارت در آنجا می تواند اثر موجی از هزینه های بالاتر در سراسر اقتصاد جهان ایجاد کند. این امر به ویژه در مورد انرژی صادق است: 12 درصد نفت دریایی و 8 درصد گاز طبیعی مایع (LNG) از کانال سوئز عبور می کند.

اجتناب از دریای سرخ به معنای رها کردن یکی از رایج ترین مسیرهای کشتیرانی جهانی از آسیا به اروپا است. در واقع، 40 درصد تجارت آسیا و اروپا به طور معمول از دریا عبور می کند

کشتی‌هایی که از دریای سرخ دوری می‌کنند در عوض باید از سمت دماغه امید نیک در آفریقا حرکت کنند. تأخیر ناشی از انحرافات احتمالی، مانند انحراف 3500 مایل دریایی از طریق دماغه امید نیک در آفریقای جنوبی، منجر به طولانی شدن زمان حمل و نقل، اختلال در زنجیره تأمین، ایجاد ازدحام بندر و افزایش هزینه ها در بخش ها می شود.

با این حال، بیش از صد و پنجاه کشتی تجاری از نوامبر مسیر طولانی‌تری را انتخاب کرده‌اند. از سوی دیگر، حق بیمه کشتی‌هایی که از دریای سرخ استفاده می‌کنند، از زمان شروع حملات تقریباً ده برابر شده است.

حملات به کشتی‌های تجاری باعث شد، بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی جهان مانند A.P. Moller-Maersk A/S، Hapag-Lloyd AG، CMA CGM، Maersk، MSC و غول انرژی BP را بر آن داشت که فعالیت‌های خود را در دریای سرخ متوقف کنند یا مسیر کشتی های باری خود را تغییر دهند.

خروج شرکت‌های کشتیرانی از منطقه زنجیره‌های تامین را تهدید می کند و قیمت‌های مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد، درست زمانی که تورم جهانی شروع به کاهش کرده است.

مارکو فورجیونه، مدیر کل موسسه صادرات و تجارت بین‌الملل گفت که حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری به طور قابل‌توجهی هزینه سوخت را افزایش داده و بر درآمد مصر از عوارض حمل و نقل تأثیر گذاشته است.

اروپا احتمالا زودتر از ایالات متحده استرس اقتصادی را احساس می کند، زیرا دریای سرخ تنها مسیر منتهی به کانال سوئز است که برخی از بزرگترین مصرف کنندگان اروپایی کالاهای قابل تجارت را به تامین کنندگان آسیایی خود متصل می کند.

از آنجایی که اروپا در سردترین فصل خود با افزایش قیمت‌ها مواجه است و به دنبال تنوع بخشیدن به سوخت به دلیل تحریم‌های روسیه است، اختلالات در سوئز می‌تواند عرضه را بیشتر تحت فشار قرار دهد. علاوه بر این، حدود 30 درصد از حمل و نقل کانتینری جهانی از سوئز می گذرد که بر کالاهای مختلف از مواد خام مانند سنگ آهن و مس تا مواد غذایی تأثیر می گذارد.

انتخاب مسیرهای طولانی تر در اطراف دماغه امید خوب منجر به افزایش زمان تحویل، تاخیر در تحویل برنامه ریزی شده قبلی و هزینه های اضافی می شود. این هزینه‌های اضافه‌شده، شامل هزینه‌های بندر، هزینه‌های پناهگاه و سایر هزینه‌های بالقوه، در نهایت به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود.

فورجیونه همچنین تاکید کرد که دو برابر شدن هزینه های بیمه و افزایش تقاضا برای خدمات امنیتی قیمت ها را افزایش داده و بر کالاهایی مانند محصولات تازه از شرق آفریقا، شراب های استرالیا و نیوزلند و غذاهای دریایی از آسیای جنوب شرقی تأثیر گذاشته است. این اختلالات شرکت ها را به سمت جایگزین هایی مانند حمل و نقل هوایی یا مسیر چین-اروپا سوق می دهد، اما آنها با موانع دیگری مانند کاهش ظرفیت کانال پاناما در اثر خشکسالی های گذشته روبرو هستند.

با این حال، در حالی که افزایش هزینه های حمل و نقل می تواند منجر به تورم شود - صندوق بین المللی پول تخمین زد که هرج و مرج در مسیرهای کشتیرانی در طول همه گیری منجر به افزایش 1 درصدی تورم جهانی شد. 

 

کد خبر 13039

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید