هدر بالا
امروز: شنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۹ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۵ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
  1. اخبار
چهارشنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ ۱۳:۰۶
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اردنی ها از کمبود مرغ در فروشگاه ها و مراکز تجاری در اردن شکایت دارند. بین وزارت صنعت، تجارت و عرضه و انجمن حمایت از مصرف کنندگان و انجمن سرمایه گذاران بخش طیور در خصوص مسئول بحران ناپدید شدن مرغ در بازارها تنش و کشمکش وجود دارد. 

اردنی ها از کمبود مرغ در فروشگاه ها و مراکز تجاری در اردن شکایت دارند. بین وزارت صنعت، تجارت و عرضه و انجمن حمایت از مصرف کنندگان و انجمن سرمایه گذاران بخش طیور در خصوص مسئول بحران ناپدید شدن مرغ در بازارها تنش و کشمکش وجود دارد. 

این امر پس از افزایش پی در پی در قیمت مرغ طی هفته های گذشته صورت می گیرد. پس از آنکه قیمت هر کیلو در دوره اخیر از دو و نیم دینار (3.53 دلار) فراتر رفت، دولت اردن سقفی برای قیمت مرغ تازه 1.7 دینار (2.40 دلار) در هر کیلوگرم تعیین کرد.

به گفته شهروندان، مشکل اصلی در نبود مرغ در بازارها است و در صورت موجود بودن، مقادیر عرضه شده کم و با قیمت بالاست که تامین نیازهای آنها را با مشکل مواجه می کند. 

رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان، محمد عبیدات، اذعان کرد که انجمن او صدها شکایت از تمام استان های اردن در مورد کمبود مقادیر کافی مرغ دریافت کرده است. 

او به الجزیره نت گفت مرغ با توجه به قیمت بالای انواع گوشت قرمز، غذای ضروری برای شهروندان اردنی است.

آیا این یک انحصار تجاری است؟

عبیدات نگران است که نبود مرغ به مقدار کافی و وزن مناسب ابزاری برای فشار برخی تجار بر وزارت عرضه جهت لغو سقف های قیمتی که چندی پیش وزارتخانه در اثر افزایش اغراق آمیز قیمت ها تعیین کرده بود، باشد.

وی با اشاره به اینکه اکثریت شهروندان مصرف کننده توان پرداخت این قیمت ها را ندارند، برخی از کسبه مرغ را متهم به احتکار آنچه در اختیار دارند برای فروش آن با قیمت های بالاتر از قیمت فعلی کرد.

عبیدات وزارت تجارت و عرضه را مسئول بحران مرغ دانست و آن را متهم به عدم ایفای نقش مورد نیاز خود در حل مشکل گرانی مرغ و یا موجود نبودن مرغ در بازارها کرد.

یانال البراماوی، سخنگوی رسانه ای وزارت صنعت، تجارت و عرضه نیز افزایش میزان مرغ عرضه شده به بازار محلی طی دوره اخیر را تایید کرد.

البراماوی در بیانیه ای به الجزیره نت گفت که میزان مرغ ذبح شده به 540000 قطعه می رسد که حدود 40000 قطعه بیشتر از نیاز روزانه بازار به 500000 جوجه تازه است. 

وی افزود: در این وزارتخانه در اوزان مرغ ها بهبودی ایجاد شده و تعهد زیادی نیز به سقف قیمت تعیین شده توسط وزارت وجود دارد. وی به 81 مورد تخلف برای عدم رعایت قیمت تعیین شده برای مرغ و 49 مورد تخلف در عدم اعلام قیمت ثبت شده است، اشاره کرد.

جریمه ها و تخلفات

البراماوی اشاره کرد که جریمه 1000 دیناری (1410.65 دلار) و یا حبس به مدت حداقل دو ماه، منتظر هرکسی که سقف قیمت فروش مرغ را زیر پا بگذارد .

رئیس انجمن سرمایه گذاران طیور و خوراک دام، عبدالشکور جمجوم با اشاره به اینکه شرایط متعددی در بحران مرغ دخیل بوده است، تاکید کرد: قیمت مرغ به قیمت قبلی بر نمی گردد. 

وی خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی از سال معمولاً شاهد تغییرات دمایی هستیم که بر جوجه ها تأثیر منفی و مستقیم می گذارد و منجر به مرگ تعداد زیادی از آنها می شود. وی با بیان اینکه در مقدار عرضه کمبود وجود دارد که منجر به افزایش قیمت می شود، نوید حل مشکل را در دوره آ تی داد.      

فعالان اردنی در بیان مخالفت خود با گرانی مرغ، کمپین الکترونیکی را در سایت های شبکه های اجتماعی در اردن راه اندازی کردند و خواستار تحریم مرغ برای کاهش قیمت آن شدند. 

زیان زوانه، کارشناس اقتصادی، مشکل فعلی قیمت مرغ در کشور پادشاهی را به چند دلیل ترکیبی نسبت داد که مهمترین آنها عبارتند از:  

  • افزایش تقاضا برای مرغ به دلیل گرانی گوشت.
  • قیمت مرغ وارداتی برزیلی افزایش یافت.
  • ساختار تولید مرغ از شکل «پرورش‌کنندگان کوچک» به «صنعت طیور» نیمه‌یکپارچه تغییر کرده است.
  • تعداد محدودی از شرکت های اردنی در این صنعت سرمایه گذاری می کنند.
  • بیماری ها میزان مرغ عرضه شده به بازار را کاهش داد و دوره رشد جوجه های زنده را به تاخیر انداخت.   

تصمیم وزارت صنعت و تجارت برای رفع این مشکل با تعیین سقف قیمت برای مرغ کامل و رها کردن سایر اشکال تولید مرغ (جوجه خرد شده و بدون استخوان) بدون سقف قیمت که که باعث شد میزان از این نوع مرغ در بازار کاهش یابد، این امر باعث کاهش عرضه مرغ از این نوع به بازار شد و تولیدکنندگان را بر آن داشت تا آن را به سایر مراکز فروش که سقف قیمتی ندارند مانند رستوران ها، بیمارستان ها و هتل ها عرضه کنند.

زیان زوانه در مصاحبه با الجزیره نت اشاره کرد که مجموع این دلایل به وضعیت فعلی بازار مرغ منجر شده است.

 

کد خبر 13316

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید