هدر بالا
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری | ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
  1. اخبار
سه شنبه, ۱۹ دی ۱۴۰۲ ۲۳:۳۱
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در 13 ژانویه 2024 رای دهندگان تایوان رئیس جمهور جدیدی را انتخاب خواهند کرد. در حال حاضر در نظرسنجی ها، معاون رئیس جمهور فعلی لای چینگ ته از حزب حاکم دموکرات پیشرو (DPP) پیشتاز است که به حاکمیت تایوان متعهد است و تایوان را عملاً مستقل می داند.

از آنجایی که چین در دوران ریاست جمهوری شی جین پینگ از نظر نظامی توانمندتر و قاطع تر شده است، وعده پکن برای اتحاد اجباری با تایوان، هم تایوان و هم ایالات متحده را به طور فزاینده ای نگران کرده است.

مانور نظامی گسترده پکن در نزدیکی تایوان در پاییز 2023 تاکید بر نقشی که قابلیت های نظامی خود تایوان در بازدارندگی درگیری در تنگه تایوان ایفا می کند، تاکید کرد. 

به همین منظور، سیاستگذاران ایالات متحده همکاری دفاعی با تایوان را افزایش داده اند و از تایپه خواسته اند تا در سال های اخیر اقدامات بیشتری برای دفاع از خود انجام دهد. با این حال، اینکه آیا تایپه به سیاست‌های دفاعی اجرا شده در دوره ریاست‌جمهوری فعلی تسای اینگ ون پایبند خواهد ماند یا خیر، مشخص نیست.

در 13 ژانویه 2024 رای دهندگان تایوان رئیس جمهور جدیدی را انتخاب خواهند کرد. در حال حاضر در نظرسنجی ها، معاون رئیس جمهور فعلی لای چینگ ته از حزب حاکم دموکراتیک پیشرو (DPP) پیشتاز است که به حاکمیت تایوان متعهد است و تایوان را عملاً مستقل می داند.

 پکن با عصبانیت این موضع را محکوم کرده و مذاکرات با تایپه را تا زمانی که DPP در قدرت است تحریم کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری تایوان؛ سیاست چین و انتظارات آمریکا

لای چینگ ته، که با نام ویلیام لای نیز شناخته می شود، یک پزشک سابق با زبان آرام است که تقریباً تمام پست های سیاسی ارشد تایوان را بر عهده داشته است. آقای لای بیش از همه برای هواداران تندرو استقلال جذاب است، اما در گذشته نیز در میان رای دهندگان میانه رو محبوب بوده است.

شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری تایوان تاکید کرد که این جزیره «حتما» بخشی از چین «یکپارچه» خواهد بود. این در حالی است که زمانی لای چینگ ته خود را کارگر عملگرا برای استقلال تایوان توصیف می کرد لذا چنانچه  او پیروز شود، به نظر می رسد چین مطمئناً به تهدید و انزوای تایوان ادامه خواهد داد.

چگونه تراشه های TSMC تایوان قدرتمندترین شرکت‌های جهان را تأمین می‌کند؟

با پیروزی لای در انتخابات ریاست جمهوری، سیاست دفاعی دولت او احتمالاً شبیه به دولت فعلی خواهد بود: افزایش مستمر قابلیت‌های نظامی تایوان در پاسخ به تهدید فزاینده چین، از جمله افزایش تدریجی بودجه دفاعی و لفاظی برای مردم به منظور آماده شدن برای دفاع، اگر تایوان مورد حمله قرار گیرد. 

لای برای کاهش نگرانی شهروندان مبنی بر اینکه یک دولت دیگر حزب دموکرات پیشرو از پکن به واکنش خشونت آمیز دعوت می کند، مواضع طرفدار استقلال خود را تعدیل کرده و تاکید کرده است که به رویکرد محتاطانه رئیس جمهور فعلی در قبال روابط بین تایوان و چین ادامه خواهد داد.

 اگر سیاست دفاعی تایوان به مسیر فعلی خود ادامه دهد، احتمالاً برای مدتی انتظارات ایالات متحده را برآورده نخواهد کرد. امیدها در واشنگتن مبنی بر اینکه تایوان با توجه به تهدیدی که ارتش قدرتمند چین ایجاد می کند، هزینه بیشتری را برای دفاع خود هزینه کند، با انگیزه های سیاسی تایپه برای حفظ استراتژی دفاعی وضع موجود و ترجیحات سنتی ارتش تایوان از بین رفته است.

انتخابات ریاست جمهوری تایوان؛ سیاست چین و انتظارات آمریکا

نظرسنجی شورای شیکاگو در سال 2023، که در 7 تا 18 سپتامبر 2023 انجام شد، نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها از اکثر اشکال کمک به تایوان در صورت حمله چین به جزیره حمایت می‌کنند، اما بر سر استفاده از نیروی نظامی برای کمک به دفاع از تایوان اختلاف نظر دارند.

در صورت تهاجم چین به تایوان، آمریکایی ها از حمل هوایی مواد غذایی و تجهیزات پزشکی به تایوان (78 درصد)، اعمال تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک علیه چین (75 درصد) و ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی اضافی به دولت تایوان (62 درصد) حمایت می کنند.

نیمی از آمریکایی ها (50٪) از استفاده از نیروی دریایی ایالات متحده برای شکستن محاصره چین در اطراف جزیره، از جمله اکثر دموکرات ها (54٪) و جمهوری خواهان (52٪) حمایت می کنند.

همانند بررسی های گذشته، اکثریت آمریکایی ها (56 درصد) با اعزام نیروهای آمریکایی به تایوان برای کمک به دولت تایوان در دفاع از خود در برابر چین مخالف هستند.

اکثر تایوانی ها تمایلی به عضویت در چین ندارند. واکنش های سرکوبگرانه پکن به تلاش هنگ کنگی ها برای دموکراسی، بسیاری را در این جزیره نگران کرده است. همه نشانه ها نشان می دهد که رهبران چین به سیاست سازش ناپذیر خود در قبال تایوان ادامه خواهند داد - و تاریخ روابط متشنج و سرد بین تنگه تحت رهبری حزب دموکرات پیشرو ممکن است تکرار شود اگر لای در انتخابات 13 ژانویه پیروز گردد.

 

کد خبر 13035

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید